Naukowcy wydrukowali prototyp bionicznego oka

Kategorie: 

Źródło: University of Minnesota, McAlpine Group

Po raz pierwszy, z pomocą drukarki 3D udało się wydrukować całą gamę receptorów świetlnych na półkulistej powierzchni. Naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie osiągnęli przełom w pracach nad bionicznym okiem, które w przyszłości mogłoby przywracać wzrok niewidomym. Wyniki badań opublikowano na łamach czasopisma Advanced Materials.

 

Korzystając z niestandardowej drukarki 3D, badacze umieścili na półkulistej szklanej kopule atrament, wykonany z cząsteczek srebra. Tusz nie spływał po zakrzywionej powierzchni – pozostał na swoim miejscu i wyschnął równomiernie. Następnie wykorzystano półprzewodnikowe materiały polimerowe do wydrukowania fotodiod, które przekształcają światło w energię elektryczną.

 

Wydrukowane w drukarce 3D półprzewodniki pozwoliły na konwersję światła w energię elektryczną z wydajnością 25%. Główną zaletą zastosowanej techniki jest możliwość łatwego drukowania półprzewodników na zakrzywionej powierzchni.

Naukowcy zamierzają kontynuować prace. Kolejnym krokiem będzie stworzenie prototypu bionicznego oka z jeszcze większą ilością receptorów światła i zwiększenie wydajności konwersji oraz opracowanie metody, pozwalającej drukować półprzewodniki na miękkim półkulistym materiale, który można byłoby wszczepić do prawdziwego oka.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Loki

taką techniką to nap[ewno nie

taką techniką to napewno nie uda się uzyskać pozytywnych wyników które mogły by zastąpić ludzkie oko, spowodowane jest roździelczością widzenia, Drukarki 3D nie wytworzą przetworników obrazu a jedynie mogą nanieść połączenia (ścieżki) do podłączenia półprzewodników

Skomentuj