Chińscy naukowcy stworzyli sztuczne drewno, które nie pali się w ogniu

Kategorie: 

Źródło: tg

Drewno jest bez wątpienia dobrym materiałem budowlanym i dekoracyjnym, ale jego zastosowanie jest związane z wagą nie najprzyjemniejszych chwil począwszy od kosztów i szkód dla środowiska naturalnego z powodu masowego wycinania lasów, a kończąc na wysokim stopniu zagrożenia pożarowego. Jednak grupa chińskich naukowców stworzyła materiał, który rozwiązuje wszystkie powyższe problemy naraz.

 

„Syntetyczne” rowki od zewnątrz i na poziomie mikroskopowym przypominają włókna naturalne drewno. Materiał posiada podobne właściwości, tj. wytrzymałość, zdolność do zatrzymywania ciepła i tak dalej, a dodatkowo jest odporny na działanie wysokich temperatur i kwasu. Według publikacji Science Advances, innowacyjny produkt stworzono w Krajowym Laboratorium Nauk Fizycznych Hefei. Głównym jego składnikiem jest syntetyczny polimer, który krystalizuje na matrycy polimerowej, wiążąc się z innymi komponentami, tworząc strukturę podobną do drewna.

 

Eksperci stosowali żywice rezolowe i melaminowo-formaldehydowe, a także mieszaninę substancji aromatycznych, z których 30% stanowią drewno twarde i iglaste. W takim przypadku wymiana elementów pomocniczych może również zmienić kolor i inne właściwości gotowego materiału. Aby stworzyć drzewo „syntetyczne", naukowcy umieścili wyżej wymienione żywice w roztworze wodnym, chitozanie i kwasie octowym.

 

Następnie wszystko przeniesiono do miedzianego pojemnika z ciekłym azotem, co pozwoliło substancjom na zbudowanie matrycy wydłużonych kanałów. Następnie suszono próżniowo i pozostawiono do zestalenia w temperaturze 200 stopni Celsjusza. Otrzymany materiał wykazywał odporność na ogień, kwasy korozyjne, a także na ściskanie 45 MPa. Ponadto działanie wody nie niszczy struktury nowego materiału, ale tylko nieznacznie obniża jego właściwości mechaniczne.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Niby nikt

Gdzie jest sens po co

Gdzie jest sens po co kombinować ? Jeżeli można wykorzystać konopie tani w produkcji i ekologiczny półprodukt który można wykorzystać w wielu dziedzinach życia do tego same plusy odnośnie tej niedocenionej roślinki. Dlaczego ludzie zawsze musi iść okrężną drogą utrudniająć sobie życie. 

Portret użytkownika SurvivorMan

Tu chodzi o to, że ze

Tu chodzi o to, że ze wszystkich substancji aromatycznych użytych do produkcji, 30% stanowią substancje o aromacie drewna! ...A nie że substancje aromatyczne składają się w 30% z drewna! Jest to napisane tak jak jest, ale chyba idzie się domyślić...

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Chłop ze wsi

"Deforestacja", aleś dowalił.

"Deforestacja", aleś dowalił. Dobrze, że nie "defloracja". A tak baj de łej to chincole zasrają jeszcze bardziej środowisko naturalne tymi hybrydami drewnopodobnymi, które w konsekwencji przetrwają całe milenium i następne pokolenia będą się głowić jak zrobić dechincolizację tych nowotworów. 

Skomentuj