Ze względu na sejsmiczną anomalię peruwiańskie miasto zniknęło z powierzchni ziemi

Kategorie: 

Źródło: YouTube/FAMECO PRODUCCIONES

Osunięcie ziemi w Cuzco w regionie Lusco w Peru w marcu 2018 r. doprowadziło do zniszczenia ponad 100 domów i ogłoszenia stanu wyjątkowego przez rząd. Ten stan wyjątkowy został przedłużony, ponieważ pęknięcia wciąż się pogłębiają.

Pęknięcia zajmują obecnie obszar ponad 30 hektarów, a grunt pozostaje ekstremalnie niestabilny. W sieci krąży film pokazujący, jak miasto Lutto Kututo zostało zniszczone przez gigantyczne pęknięcia skorupy ziemskiej.

Pierwsze szczeliny pojawiły się w okolicy już w 1998 r., jednak były niewielkie. Gdy stawały się coraz większe, władze poprosiły mieszkańców, aby wypełniali je skałami i odpadami. Pod koniec grudnia 2017 r., kiedy stało się jasne, że pęknięcia mogą spowodować katastrofę, nakazano mieszkańcom przesiedlić się w inne miejsce.

Każdego roku w Lutto pojawiają ulewne deszcze, szczególnie w okresie od listopada do marca. Woda przenika do gliniastej gleby, która następnie zaczyna pękać. Pod wieloma względami osuwisko to jest bardzo podobne do innego zjawiska, wywołanego przez trzęsienie ziemi w Kaikoura w Nowej Zelandii. Eksperci twierdzą jednak, że tamte pęknięcia były spowodowane wyższymi ciśnieniem wody pod ziemią, a nie działaniem sejsmicznym.

 

106 rodzin dotkniętych katastrofą żyje obecnie niedaleko miasta, w małych barakach dostarczonych przez Instytut Obrony Cywilnej Peru.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Skomentuj