Wielki wir z sinic na Morzu Bałtyckim

Kategorie: 

Źródło: NASA

Zakwity fitoplanktonu nie są niczym szczególnym, ale w środowisku morskim często dzieje się tak, że obszary objęte przez te algi zwane również sinicami, mogą rozciągać się na setki kilometrów. Z czymś takim mamy właśnie do czynienia na Morzu Bałtyckim.

Na dodatek ich zakwit nastąpił w miejscu gdzie powstaje z nich wielki wir. Naukowcy nie wiedzą co powoduje powstanie tego spektakularnego wiru widzianego w Zatoce Finlandzkiej.

 

Prawdopodobnie to skutek oddziaływania prądów morskich. Być może uwidoczniły je właśnie sinice, które zakwitły wyjątkowo obficie dzięki wysokim temperaturom panującym obecnie w obrębie Bałtyku.

 

Wspomniany zakwit fitoplanktonu ma już kilkadziesiąt kilometrów średnicy i z lotu ptaka wygląda rzeczywiście spektakularnie. Przypomina to wielkie wiry zwane "eddy" pojawiające się na Atlantyku i Pacyfiku. Te struktury bywają gigantyczne i rozciągają się niekiedy na tysiące kilometrów.

Dużo skromniejszy wir bałtycki ciągle rośnie, co zdaniem ekspertów wskazuje na to, że w kierunku powierzchni pompowane są duże ilości bogatych w składniki odżywcze warstw wody z głębin, co wspomaga dalszy zakwit sinic.

 

Sinice, zwane niekiedy cyjanobakteriami, to prehistoryczne organizmy żywe, które funkcjonują dzięki fotosyntezie, tak jak rośliny, jednak roślinami nie są. Za to są bardzo toksyczne i kontakt z nimi może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj