Naukowcy wkrótce będą wytwarzać narządy, przeznaczone do transplantacji u ludzi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Najnowsze osiągnięcie naukowców z University of Texas Medical Branch (UTMB) w Galveston zdecydowanie przybliża nas do możliwości produkowania dowolnych narządów, przeznaczonych do transplantacji u ludzi. Zespół badawczy wyhodował w laboratorium płuca, które pomyślnie wszczepiono świniom. Zabiegi przebiegły bez jakichkolwiek komplikacji.

 

W 2014 roku, zespół kierowany przez Joan Nichols i Joaquin Cortiella jako pierwszy wytworzył w laboratorium ludzkie płuca. Od tego czasu dokonano znaczących postępów. Najnowszym osiągnięciem jest wyhodowanie płuc, które wszczepiono świniom. Przeszczepy przyjęły się, a zwierzęta pozostały zdrowe.

 

Naukowcy w pierwszej kolejności pobrali płuca od zupełnie innych zwierząt i zanurzyli je w specjalnym roztworze, który pozwolił usunąć z narządów krew i wszystkie żywe komórki. W ten sposób uzyskano „rusztowania” w kształcie płuc, zawierające wyłącznie białka płucne. Następnie z każdej świni pobrano jedno płuco, a z narządu pobrano komórki. „Rusztowania” zanurzono w pożywce wymieszanej z pobranymi komórkami płucnymi, a po 30 dniach uzyskano płuca gotowe do transplantacji.

Naukowcy wszczepili tym samym świniom nowe płuco, a następnie sprawdzali, czy zwierzęce organizmy przyjmą nowe narządy. Okazało się, że wszystkie świnie pozostawały zdrowe, nawet po dwóch miesiącach od wykonanego zabiegu. Już w ciągu dwóch tygodni, w nowych płucach powstały sieci naczyń krwionośnych i z powodzeniem zostały przyjęte przez organizm.

 

W najnowszych badaniach sprawdzono jedynie, w jaki sposób wyhodowane w laboratorium płuca będą rozwijać się w ciele dawcy. W kolejnych eksperymentach, naukowcy sprawdzą przeżywalność zwierząt z nowymi płucami, a także skuteczność dostarczania tlenu do organizmu. Potrzeba jeszcze wielu testów, zanim faktycznie będzie można produkować płuca i inne organy w laboratorium z przeznaczeniem do transplantacji. Autorzy powyższych badań szacują, że już w ciągu 5-10 lat będą mogli przeprowadzić identyczne eksperymenty na ludziach.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika ttteis77

"mówią że człowiek korzysta z

"mówią że człowiek korzysta z kilkunastu procent mózgu. Jest to nieprawdą. prosty przykład: mózg jest w "hibernacji", uśpony x% z jakiegoś powodu nie może być użyty. zaś używamy trybu "czuwania", podstawowe funkcje życia. A jednak genialne pomysły NIE POCHODZĄ z "czuwania", a z części" hibernacji". mówiąc wprost, nie potrzebujemy użytkowania 100%, skoro możemy używać "hibernowanego" jako przełącznika w znalezienu odpowiedzi na pytanie". przykład: uzywamy 20, mamy z czymś problem, więc zasięgamy do części hibernacyjnej, to nie musi być 80, to działa jak wyszukiwarka pośród tych 80%. To może być 1%, tak jak jedna myśl. bo ile w 1% jest myśli?".
"wanna,jabłko..  lub inne dziwactwa nie pochodzą z (podstawowego trybu do życia), a z części w hibernacji"

Portret użytkownika Max 1983

Z tym wkrótce to jest jak z

Z tym wkrótce to jest jak z końcami świata, też lada moment ma być ....tak od 1000 lat.A dla ludzi ktorzy bardzo chorują cierpią czy po prostu umierają ,takie artykuły to tylko rozbudzanie nadziei.W ogóle mam wrażenie że wszystko ma być wkrotce i wycieczki w kosmos i latające auta i leki na wszelkie choroby i cofanie procesów starzenia.....wkrótce ,wkrótce, wkrótce.Tylko jakoś ciągle ten sam syf widzę i prędzej wody zabraknie na ziemi niż oni te cuda wszystkie wprowadzą ,zwłaszcza dla zwykłych ludzi.

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Portret użytkownika Mojeimię44

Płuca i różne organy można

Płuca i różne organy można brac od goji. Taniej, szybciej, pewniej. Więc te sztuczne organy zostają tylko dla ortodoksyjnych bogatych zydow którzy nie chca miec cząstki goja w sobie. Dla zwykłych ludzi takie podzespoły będą wtedy kiedy przestanie sie robić wszystkiego dla zysku a po to by polepszyć byt ludzi na ziemi czyli nigdy. Zatem zgadzam sie z tobą.

Skomentuj