W Europie trwa bezprecedensowa fala upałów. Może paść rekord wszechczasów!

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Obecna fala upałów w Europie z pewnością zostanie zapamiętana długo. Niewykluczone, że padnie rekord ciepła dla naszego kontynentu. Synoptycy sugerują, że w Hiszpanii średnii słupek rtęci może dojść nawet do 47 stopni Celsjusza!

 

Niektórzy spodziewają się nawet pobicia rekordu temperatury wszechczasów dla Europy, który utrzymuje się od 10 lipca 1977 roku a który zmierzono w Atenach, w Grecji. Pojawiają się sugestie, że ten rekord może paść już za kilka dni w Portugalii.

 

Według niektórych prognoz pogody właśnie w tym kraju może się udać zanotować nowy rekord. Jeśli wierzyć meteorologom, 4 sierpnia 2018 roku, we wspomnianej Portugalii, może być nawet +51°C w cieniu!

To dopiero się okaże, ale rekordy i tak już padają. Poprzednia noc była w Berlinie najcieplejsza w historii prowadzonych tam pomiarów pogody. Temperatura minimalna wyniosła aż +24,4°C. Poprzedni rekord, wynoszący +23,8°C pochodził aż z 1905 r. 

 

Fala ciepła nie odpuszcza również w Polsce. Niemal na terenie całego kraju panują ponad 30 stopniowe upały. W niektórych miejscach, na przykład na Dolnym Śląsku, spodziewane jest nawet 34°C.

 

Niestety oznacza to jednocześnie, że można się spodziewać silnych zjawisk atmosferycznych, takich jak burze, silny wiatr i gradobicia. Skala ich oddziaływania może być spora, bo ich wystąpienie jest prawdopodobne praktycznie w całej Polsce.

Polski instytut IMGW wydał ostrzeżenie przed upałami drugiego stopnia, które nie obowiązuje tylko na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Zdaniem polskich synoptyków największe ryzyko burz z gradem istnieje w południowo wschodniej cześci kraju.

Trzeba pamiętać, że podczas upałów należy nawadniać organizm znacznie bardziej niż zwykle, z powodu ryzyka odwodnienia. Należy również pamiętać, że podczas burz trzeba sobie zapewnić bezpieczeństwo jak również konieczne jest zabezpieczenie mienia przed silnym wiatrem, wodą oraz ewentualnym gradobiciem.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika kolo21

2 lata temu, zanotowano

2 lata temu, zanotowano temperaturę w moim mieście +40 stopni. Następnego lata, ścieko media zaczeły fanzolić że padł rekord w Polsce + 35. A gdzie te + 40? I co oznacza temperatura w cieniu. W cieniu czego? Gazety, palca od nogi, domu a może góry. Debilne określenie dające im szerokie pole do matactw. Bo jak ktoś stwierdzi że u niego była taka a taka temperatura, to zaraz ktoś inny wyskoczy a w cieniu czego ją mierzył. No i miejsce jej pomiaru ma znaczenie, bo stację pomiarowe są umieszczone po za miastem w polu kartofli. A ch..j mnie obchodzi ile stopni jest po za miastem, czy ja mieszkam na wsi czy w mieście. Teraz jest krzyk o wysokie temperatury w naszym kraju. A jak się ochłodzi, to stwierdzą że to nic nadzwyczajnego bo już tak było wielokrotnie. Tutaj nie chodzi o żar lejący się z nieba, ale o tą cholerna wilgotność w powietrzu. Dzisiaj w tvp pis, coś tam kamera pokazywała z dachu wieżowca, i mgła w dzień była taka, że praktycznie nie było nic widać. Ale co tam, zaraz bedzie hejt, że to kopciuchy, i samochody diesle. No i ścierające się klocki hamulcowe w autach, rowerach, a nawet z podeszw butów.

kolo21

Portret użytkownika Maxxx

Wyjaśniam jak mierzy się

Wyjaśniam jak mierzy się temperaturę. Robi się to w specjalnych "budkach" z drewna pomalowanych na biało. W środku jest ten cień o jaki chodzi. Budka jest na wysokości 2 metrów nad ziemią.  Nie wiem o co i do kogo masz żal Język ale ewidentnie upały ci nie służą ;).

Portret użytkownika tomasz26

trzeba zdać sobie sprawę ze

trzeba zdać sobie sprawę ze pogoda jest sterowana ''odgórnie'' od tysiącleci na '' tzw .ziemi'' ..to samo tyczy się hodowli gatunku ludzkiego i jego eksploracji ..tam gdzie kiedyś były cywilizacji i zamieszkiwane przez nie miasta ,teraz są skanseny pełne kamieni .to samo będzie z obecną tam gdzie są miasta i stalowe wieżowce będą stały kikuty z stali o ile ich korozja i tzw .''czas'' nie powali

Portret użytkownika Virjou

To jest przecież normalne

To jest przecież normalne lato w Polsce jakie było kiedyś... Pamiętam jak za łepka w lato temperatury +30 to była norma i nic nadzwyczyjnego, a Wy tu teraz jakieś bzdury wypisujecie o spiskach itp.. normalnie psychiatryk jakiś.

Strony

Skomentuj