Naukowcy odkryli nową figurę geometryczną - skutoid

Kategorie: 

Źródło: University of Seville

Dzięki współpracy amerykańskich i europejskich naukowców odkryto nową figurę geometryczną. Co ciekawe, kształt został wykryty podczas badań komórek nabłonka. Odkrywcy nadali mu nazwę skutoid.

 

Skutoid to dość dziwnie poskręcana figura geometryczna. Komórki nabłonkowe przybierają taki właśnie kształt, dzięki czemu mogą być ściśle upakowane i lepiej dopasowują się do zakrzywień. Naukowcy z Uniwersytetu w Sewilli i Uniwersytetu Lehigh odkryli, że komórki o takim właśnie kształcie występują również u innych zwierząt.

Źródło: Nature Communications

Skutoid to figura geometryczna, która nie została dotychczas opisana. Odkrywcy mieli podobno duży problem z wymyśleniem nazwy dla tego kształtu. Ostatecznie wybrano jednak skutoid, wzorując się na kształcie pancerza żuka.

Źródło: Nature Communications

Odkrycie nie pozostaje bez znaczenia. Dzięki temu, że poznaliśmy nową figurę geometryczną o specyficznej nazwie, będzie można tworzyć trwalsze syntetyczne narządy do zastosowań w transplantologii. Wyniki badań zostały opisane w czasopiśmie Nature Communications.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika alojzy

Czegoś mi brakuje.

Czegoś mi brakuje.
Figur geometrycznych to jest nieskończona ilość i to dosłownie.
Ścisłe dopasowanie też można osiągnąć na wiele sposobów, choćby sześcianami.
Może chodzi o kompromis pomiędzy najściślejszym dopasowaniem przy jednoczeńie największej objętości, przy jednocześnie najmniejszej powierzchni. Ale nie chce mi się szukać i kombinować.

Portret użytkownika SurvivorMan

Już widzę te zadania na

Już widzę te zadania na przyszłych maturach... Oblicz pole powierzchni skutoidu, jeśli pancerz żuka ma długość... Itp. Lol
A na końcu (w polskich judeopolonijnych realiach) pozostanie na dobry początek niewolnicza praca w zachodniej korporacji!

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Skomentuj