Naukowcy opracowali innowacyjne ogniwa słoneczne zasilane bakteriami

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com, Wikimedia Commons

Naukowcy opracowali ogniwa słoneczne, które mogą działać nawet wtedy, gdy niebo jest pochmurne. Wszystko dzięki innowacyjnemu wykorzystaniu bakterii.

Naukowcy z University of British Columbia (UBC) w Kanadzie genetycznie zmodyfikowali bakterie tak, aby uzyskać barwnik, który gromadzi światło i zamienia je w energię. Wstępne testy wykazały, że komórki działają niezwykle wydajnie i generują prąd o mocy większej, niż jakikolwiek zarejestrowany na tego typu urządzeniu.

 

Naukowcy twierdzą, że metoda ta jest tania i wydajna oraz, że mogłaby być z powodzeniem wykorzystywana w miejscach takich jak środkowa i północna Europa oraz Kolumbia Brytyjska.

W produkcji wykorzystano genetycznie modyfikowane bakterie E. coli, które żyją w jelitach zdrowych ludzi i zwierząt. Wytwarzają one duże ilości likopenu – substancji, która jest szczególnie skuteczna w gromadzeniu światła.

 

Naukowcy pokryli szczep bakterii minerałem, który działa jak półprzewodnik. Dzięki temu były one w stanie wytworzyć 0,686 miliamperów na centymetr kwadratowy.

Vikramaditya Yadav, profesor na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Biologicznej Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, powiedział: „Hybrydowe ogniwa słoneczne, które tworzymy, mogą być wytwarzane w sposób ekonomiczny i zrównoważony, a przy dostatecznej optymalizacji mogą działać z porównywalną wydajnością, co konwencjonalne ogniwa słoneczne.”

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Syn

to nie zadni naukoFcy wdj a

to nie zadni naukoFcy wdj a zlodzieje...

rozpier**** mnie wewnetrznie czytajac te farmazony...nałukowcy to nałukowcy yamto..

kradna pomysly to raz..a 2 to syf tworza za ktory nikt nie jest odpowiedzialnym....NAŁUKOFCY

Skomentuj