USA odtajniły setki nagrań z testów broni nuklearnej

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Narodowe Laboratorium Lawrence'a Livermore'a (LLNL) odtajniło i udostępniło kolejne kilkaset filmów, na których uwieczniono testy broni nuklearnej. Eksperymenty z bronią jądrową były aktywnie prowadzone po II wojnie światowej. Jeszcze do niedawna, szczegóły tych badań pozostawały w większości tajne.

 

W latach 1945-1992, Stany Zjednoczone przeprowadziły ponad tysiąc testów nuklearnych, w tym 216 próbnych eksplozji, których dokonano na lądzie, pod wodą i w kosmosie. Każda detonacja była rejestrowana przez kamery. Szacuje się, że od 1945 do 1962 roku powstało około 10 tysięcy materiałów filmowych. Po tym czasie światowe mocarstwa uzgodniły, że nie będą więcej przeprowadzać próbnych eksplozji jądrowych, natomiast naukowcy prowadzili badania nad bronią nuklearną, korzystając w dużej mierze z nagrań.

LLNL zlokalizował dotychczas około 6500 filmów, z czego zeskanował 4200 z nich, przeanalizował od 400 do 500 materiałów i odtajnił około 750 nagrań. Wśród nich jest zestaw około 250 materiałów, które właśnie zostały upublicznione.

Narodowe Laboratorium Lawrence'a Livermore'a udostępnia te nagrania w ramach projektu, który pozwoli zachować w pamięci wydarzenia z czasów zimnej wojny, które mogły doprowadzić do katastrofalnej w skutkach wojny nuklearnej. Naukowcy zamierzają zdigitalizować odzyskane filmy, aby uchronić je przed zniszczeniem.

 

Więcej filmów: https://www.youtube.com/user/LivermoreLab/videos

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika hyh

eksplozja nuklearna nie

eksplozja nuklearna nie oznacza jeszcze sily razenia.... wpierw musi miec pluton to ze sobie stuknie w reakcji trotyl z promieniotworczym uranem czy cezem to nie oznacza ,ze pozmiata zaraz 10 tys ludzi...Pluton jest ciezko zdobyc , malo sie go produkuje wiec te fajerwerki sa dla wojskowych tyle warte co wata cukrowa do ciosu w twarz... Ostatnia produkcja plutonu to 1,5 kg rocznie... a na bombe potrzeba 20 kg moze 10 przy nowej miniaturyzacji... Owszem mozna zrobic bombe atomowa i w dlugopisie ale jej sila razenia bedzie praktycznie do kilkuset metrow.

 

Skomentuj