Dziwne kuliste formacje z piasku na plażach Łotwy

Kategorie: 

Źródło: facebook.com

Około tydzień temu nad brzegiem morza w Sikrags na Łotwie pojawiły się niezwykłe formacje z piasku. Teraz podobne figury z piasku można podziwiać w miejscowości Jurmali, gdzie do morza wpada rzeka Lielupe .

W sieciach społecznościowych można było znaleźć bardzo wiele zdjęć dokumentujących to zjawisko. Niektórzy twierdzą, że w tym konkretnym miejscu często dochodzi do powstawania takich „fantazyjnych struktur”. Oficjalnie powstają na skutek procesów przypominających erozję.

Jednak profesor Gyrt Stinkulis z Uniwersytetu Łotewskiego twierdzi, że naukowcy na Łotwie nie badali jeszcze tego zjawiska. Jednocześnie wyjaśnił, że takie formacje są bardzo podobne do tak zwanych "jardangs" - eolicznych form reliefowych powstałych na skutek oddziaływania wiatru.

„Istotą jest to, że wiatr przenosi suchy piasek, ale pozostawia i przetwarza w pewnym sensie bardziej skonsolidowany, gęsty materiał. Jardangs powstaje zwykle z litej skały na pustyni, która od dawna jest wdmuchiwana przez wiatr. Podobne formy tworzą się czasem zimą z piasku na plaży nad jeziorem Michigan”- powiedział Stinkulis.

Oczywiście w tych miejscach, gdzie wykonano zdjęcia, piasek był wcześniej mokry. Być może rację mają ci, którzy głoszą teorię o specyficznym wpływie słodkiej wody rzecznej na wilgotność piasku morskiego.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.8 (4 votes)


Komentarze

Portret użytkownika Popiół z feniksa

Oto na twoje życzenie

Oto na twoje życzenie zamienie wodę w wino , ale nie pij ,bo ci nie wyjdzie na zdrowie będąc ignorantem . Woda : "  Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą ". Wino : Oto rozmawiasz z jednym z tych słów , którego imię jest zapisane w ksiedze ż i na " białym kamyku " , karmionego " manną ukrytą " i który otrymał wiele , wiele inych darów i nagród a co najwązniejsze : Juz tutaj zmartwychwstał w Chrystusie pierwszym zmartwychwstaniem i nie tylko przeszdł do zycia wiecznego , ale i do żywota wiekuistego. Kto to rozumie , to zdaje sobie sprawę , że to wino wyborne !.

Portret użytkownika alojzy

echh, wiedziałem, że

echh, wiedziałem, że alkoholikiem to z twojego powodu na pewno się nie stanę.
Martwi mnie to, że nawet rozumiem twoją logikę, ale jest ona jedną z nieskończonej ilości możliwych i nieskończenie nieweryfikowalnych jak każda nieprzystająca do rzeczywistości.
Na twoim miejscu oparłbym się jednak o cokolwiek, co ma choćby malutkie oparcie w rzeczywistości, żeby za bardzo nie odpłynąć. Ale ty rób jak chcesz.
 

Portret użytkownika MiamiVibe

Z Twojego tonu wywnioskowuję,

Z Twojego tonu wywnioskowuję, że uważasz się za jakiegoś bożka. Jeśli chodzisz do pracy, jeździsz autem, płacisz podatki itd. jesteś takim samym niewolnikiem jak każdy z nas, może po prostu bardziej uświadomionym i nie zmienią tego Twoje górnolotne wypowiedzi jak to byłeś obecny przy tworzeniu świata, czy tam jakieś egzystencje w wymiarach przekraczających nasze zrozumienie. Lubię czytać Twoje posty, ale denerwuje mnie stawianie się wyżej od innych, na zasadzie wy gówno wiecie, a ja wszystko. A może mógłbyś mi pokazać ten wymiar, w którym czerpiesz wiedzę ? Chętnie z Tobą pójdę, bo nic mnie tu nie trzyma Smile

------------------------

Wszystkie konwenanse, savoir-vivre i nonszalancki bon ton służą do sterowania społeczeństwem, by biło się o pozycje generowane przez najwyższe warstwy. To tylko potyczki o ładną obrożę i łańcuch.

Portret użytkownika Popiół z feniksa

Nieprawda ,że jestem takim

Nieprawda ,że jestem takim samym niewolnikiem i w ogóle niewolnikiem, choć niczym z wyglądu się nie wyróżniam. Dzieli nas przepaść pomiędzy tymi , co są po " ucieczce" i umknęli pogoni , a  tymi których mur odgradza od wolności i światła. Ten mur jest rzeczywistym więzieniem wszystkich " martwych" i tych , którzy są przed tym epizodem , o którym nikt nie naucza ,że należy go wykonać : " Biada zaś brzemiennym i karmiącym w owe dni! 20 A módlcie się, żeby ucieczka wasza nie wypadła w zimie albo w szabat. 21 Będzie bowiem wówczas wielki ucisk, jakiego nie było od początku świata aż dotąd7 i nigdy nie będzie. 22 Gdyby ów czas nie został skrócony, nikt by nie ocalał. Lecz z powodu wybranych ów czas zostanie skrócony." . Te słowa nie znaczą tego , co mówi ich sens nośny , lecz sa radą dla nas na te czasy , ukrytą pod metaforami. Sens nośny był dla " zieleni" jako rada praktyczna na prześladowania od takich samych jak wy ,a nie tych , którzy są " strażnikami murów " wg . PnP.

Portret użytkownika MiamiVibe

Rozumiem, dziękuję za

Rozumiem, dziękuję za odpowiedź. Niestety nie pójdę Twoją ścieżką, bo mam swoją, nie związaną z tym chorym tworem zwanym rzeczywistością. Wnioskuję, że jesteś chrześcijaninem biblijnym, tym niemniej życzę Ci abyś odnalazł to czego szukasz Smile

------------------------

Wszystkie konwenanse, savoir-vivre i nonszalancki bon ton służą do sterowania społeczeństwem, by biło się o pozycje generowane przez najwyższe warstwy. To tylko potyczki o ładną obrożę i łańcuch.

Portret użytkownika Popiół z feniksa

Ja niczego nie szukam , gdyż

Ja niczego nie szukam , gdyż jestem serwisantem obiecanym do tego ,  co sknocono. A z wyznania od urodzenia jestem katolikiem rzymskim, ale takim który wybiegł przed orkiestrę, zobaczył co jest na koncu Drogi , i wrócił do orszaku.

Strony

Skomentuj