Urządzenie NASA, które będzie „dotykać słońca", wyposażono w specjalną termiczną super-tarczę

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

W sierpniu NASA uruchomi nowy międzyplanetarny statek kosmiczny, który „dotknie” Słońca.  Obiekt właśnie otrzymał swoją wytrzymałą tarczę termiczną do podróży. Pod koniec czerwca inżynierowie zainstalowali osłonę ochronną dla sondy Parker Solar Probe na Florydzie, gdzie jest ona przygotowywana do startu. Osłona termiczna będzie „wspierać” sondę, aby ta nie uległa zniszczeniu.

 

Sonda Parker Solar Probe podejdzie do Słońca bliżej niż jakiekolwiek inne urządzenie przed nim. Urządzenie będzie znajdować się w odległości 6 milionów kilometrów od powierzchni Słońca, gdzie będzie oddziaływać z koroną słoneczną lub zewnętrzną atmosferą. Jego celem jest pozyskać informacje o przepływie ciepła w pobliżu tego dziwnego obszaru przestrzeni. Cząsteczki w koronie okresowo nagrzewają się i strzelają ze słońca, tworząc słoneczny wiatr.

 

Ten strumień cząstek napotyka pola magnetyczne Ziemi, powodując burze geomagnetyczne. NASA chce dowiedzieć się, jakie mechanizmy stoją za tym zjawiskiem, aby lepiej zrozumieć przyczynę pojawiania się wiatrów słonecznych.

 

Podejście do korony Słońca wymaga znalezienia sposobu na ochłodzenie. Dlatego potrzebujemy osłony termicznej. Tarcza jest bardzo lekka, waży tylko 80 kilogramów i jest wykonana z dwuwarstwowego kompozytu węglowego, który otacza grubą warstwę piany. Sonda będzie musiała osiągnąć prędkość 660 000 kilometrów na godzinę, więc nie powinna być zbyt ciężka, bo w przeciwnym razie nie będzie działać na żadnej orbicie.

 

Tarcza ochronna musi spełniać swoje zadanie, czyli chronić wszystko, tj. sam aparat i jego instrumenty. Powłoka będzie oczywiście biała i może rozgrzać się do temperatury powyżej 2500 stopni, a Parker Solar Probe utrzyma temperaturę na poziomie 85 stopni. Uruchomienie sondy zaplanowano na 4 sierpnia br.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj