Japończycy wywiercą najgłębszy odwiert podwodny świata

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Statek badawczy Chikyu ( po japońsku Ziemia) został wykorzystany przez zespół naukowców, którzy zdołali dokonać rekordowego odwiertu w dnie morskim. Japońscy naukowcy wiercą w miejscu gdzie znajduje się uskok Nankai, który bezpośrednio zagraża Tokio.

 

Geofizycy poprzez odwierty próbują zrozumieć kompozycję skał oraz ich skład w głąb ziemi. W zeszłym roku dokonano rekordowego odwiertu na głębokość 3058 metrów. To tylko czterokrotnie mniej niż Rów Mariański.

 

Naukowcy mają nadzieje zrozumieć naturę trzęsień ziemi na uskoku Nankai. To ma w rezultacie pomóc w ich przewidywaniu. Badacze zamierzają kontynuować odwierty i do grudnia tego roku chcą osiągnąć głębokość 5200 metrów.

 

Najgłębszy dotychczas odwiert wykonali Rosjanie. Było to na Półwyspie Kolskim w okolicy miasta Zapolarnyj. Wiercono od 1970 roku do 1989 roku. Osiągnięto wtedy głębokość 12 262 metrów. Od tego czasu nikomu nie udało się dowiercić głębiej. Skorupa ziemska w okolicach dna morskiego może mieć mniejszą grubość dlatego jej penetracja daje dodatkowe cenne informacje.

 

Źródło: www.rosbalt.ru

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika simon

ten odgłosy to rzeczywiście

ten odgłosy to rzeczywiście jest wał, nawet ci z odwiertów to przyznali widziałem pare dokumentów o tym fajna sprawa. jakby w kazdym kraju robiono na własna reke odwierty to wsadzali by moby w róznych punktach na mapie kraju potem by nasłuchiwali fali w ziemi i wiadomo co gdzie jest w glebie i jakie złorza. jakby wiedziano gdzie są jakie złorza to wojna by była tylko tam gdzie są najdroższe pierwiastki. a w afryce najwięcej

Portret użytkownika ME

KUPA! Tak namieszales Drogi

KUPA! Tak namieszales Drogi Autorze, ze na pierwszy rzut oka niemal nie mozna tego ogarnac Wink JAKI ODWIERT W KONCU JEST REKORDOWY?? NAJPIERW NAPISALES, ZE JAPONCZYCY ZE STATKU BADAWCZEGO "CHIKYU" DOKONALI REKORDOWEGO ODWIERTU, NATOMIAST W ZESZLYM ROKU TAKZE ZOSTAL DOKONANY REKORD O GLEBOKOSCI 3058 METROW... W PRZYSZLYM ROKU NASTAPI REKORD, KTORY MA WYNOSIC 5200 METROW. PUENTA JEDNAK OKAZAL SIE REKORD ROSJAN, KTOREGO JAK DOTAD NIKT NIE PRZEBIL A WYNOSI ON 12262 METROW. :d:d ??

Portret użytkownika saturas 13

kiedyś nienawidziłem rosji i

kiedyś nienawidziłem rosji i winiłem ich za wszelkie zło bo dzisiejsza władza winiła ich za wszystko Ciekawe bo teraz sami robią gorsze rzeczy Ruscy przynajmiej pozwolili nam mieć jakiś przemysł Na polskich polach jeżdziły polskie traktory  kombajny a my jedliśmy polską żywność a teraz eurokołchoz chce nam zabronić wędzić kiełbasę Wyliczają ile to unia nam dała ale nikt nie policzy i głośno w mediach nie powie ile składek musimy zapłacić i ile kosztuje nas utrzymanie euro urzędasów a jedyny zysk to to że możemy pracować za najniższe stawki w krajach eurokołchozu i być poniewerani przez ludzi typu cameron

Portret użytkownika euklides

Taki los niewolnika, że jeden

Taki los niewolnika, że jeden pan mu pozwoli jeść kiełbasę, a drugi nie. ZSRR wcale nie pozwalało na rozwój przemysłu. Na wszystko musiała być zgoda centrali, co udupiło w Polsce np. przemysł komputerowy. Produkty nie mogły być zbyt dobrej jakości, tak by nie konkurować z gospodarką ZSRR. UE robi to samo, tylko innymi metodami.

Portret użytkownika tubylec

Japończycy niech się lepiej

Japończycy niech się lepiej zajmą zabezpieczeniem Fukushimy a nie bawią się w odwierty, lasery i podbój kosmosu. Taki zaawansowany technologicznie kraj a posprzątać po sobie nie potrafi, Ruscy sobie poradzili z Czarnobylem dużo lepiej.

Strony

Skomentuj