Naukowcy po raz pierwszy próbują wydobyć meteoryt z oceanu

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Organizacja Ocean Exploration Trust ruszyła na ocean z zamiarem wydobycia fragmentów meteorytu. Załoga pracuje niedaleko zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych przy stanie Waszyngton. Jeśli poszukiwania zakończą się sukcesem, będzie to pierwszy taki przypadek wydobycia szczątków meteorytu z dna oceanu.

 

Pracownikom z Ocean Exploration Trust pomagają naukowcy z Olympic Coast National Marine Sanctuary, agencji NASA oraz Uniwersytetu w Waszyngtonie. Wspólnie próbują ustalić miejsce upadku dużych rozmiarów meteorytu, który był widziany 7 marca nad hrabstwem Grays Harbor. Jasny bolid wpadł gdzieś do oceanu w odległości około 25 km od hrabstwa.

 

Do celów poszukiwawczych zaangażowano zdalnie sterowane okręty podwodne Hercules i Argus. Maszyny przeszukują strefę dna oceanicznego o powierzchni jednego kilometra kwadratowego. Misja rozpoczęła się 1 lipca i potrwa do 4 lipca. Wkrótce dowiemy się, czy operacja zakończyła się sukcesem.

Naukowcy twierdzą, że poszukiwania mają sens z wielu powodów. Przede wszystkim będzie to pierwszy przypadek wydobycia fragmentów meteorytu z dna oceanu. Po drugie, badania wskazują, że był to upadek największego meteorytu w Stanach Zjednoczonych od 21 lat.

 

Poszukiwacze wkrótce ujawnią wyniki swojej pracy. Przebieg operacji można oglądać na żywo, lub śledzić informacje na Twitterze.

 

Więcej: http://www.nautiluslive.org/

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj