Na Ziemi odnotowano rekordowo niską temperaturę

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Na podstawie satelitarnych obserwacji Antarktydy międzynarodowy zespół glacjologów odnotował najniższą jak dotąd temperaturę na Ziemi. Ustalono, że wschodniej części płaskowyżu Antarktydy wystąpiło aż -98 stopni Celsjusza. Odkrycie opisano w czasopiśmie naukowym Geophysical Research Letters.

 

Rekordowo niska temperatura została zarejestrowana we wschodniej części Antarktydy podczas bezchmurnej, suchej pogody. Nowe dane udało się uzyskać dzięki kilku satelitów: Terra i Aqua agencji kosmicznej NASA, a także kilku satelitów National Oceanic and Atmospheric Administration.

„Nigdy nie przebywałem w tak zimnych warunkach i mam nadzieję, że nigdy nie będę musiał. Każdy oddech przy tak niskiej temperaturze jest niezwykle bolesny. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo głębokiego odmrożenia krtani oraz płuc” – wypowiedział się jeden z autorów badania, Ted Scambos z Uniwersytetu Kolorado w Boulders.

Pierwszą w historii rekordową temperaturę na Antarktydzie udało się odnotować w lipcu 1983 roku. Wówczas radzieccy naukowcy na stacji antarktycznej Wostok ustalili -89,9 stopni Celsjusza. Kolejny rekord to rok 2004, ustalony przez Japończyków w obrębie japońskiej letniej stacji badawczej: -91,2 stopni Celsjusza. Krótko potem, w 2010 roku termometr wskazał -93,2 stopnie Celsjusza, a w bieżącym roku -98 stopni Celsjusza.

Aby na Ziemi wystąpiła tak niska temperatura, powietrze musi być bardzo suche. Wystarczy tylko odrobina wilgoci i skrajny mróz zaczyna maleć. Naukowcy twierdzą, że teoretycznie na Antarktydzie mogą występować takie warunki, w których temperatura może być jeszcze niższa.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Max 1983

No bo antarktyda to cały

No bo antarktyda to cały świat ,więc jak tam jest zimno tzn że na całym świecie jest coraz zimniej.....mam nadzieje że nie wyczułem ironi w twoim wpisie, bo jak ty tak na powaznie to nie dobrze bardzo nie dobrze.Swoją drogą tez znam takich agentów którzy jak u nich na podwórku słonce nie swieci, to już mają dowód na to że globalne ocieplenie to bzdury.

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Skomentuj