Do 2050 roku energia odnawialna może zasilić połowę świata

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Od lat 70. XX wieku paliwa kopalne stanowią zdecydowaną większość źródła energii elektrycznej, którą dysponujemy. Jednak wszystko wskazuje na to, że mamy już w zasięgu ręki znacznie tańsze i wydajniejsze alternatywy, które zrównają się z paliwami kopalnymi już w połowie bieżącego wieku.

 

Naukowcy stworzyli raport, który zakłada, że do 2050 roku około 11,5 biliona dolarów zostanie zainwestowane w energie odnawialne – w większości w energię wiatrową, ale także w energią wodną i jądrową.

 

Badacze sądzą, że największe znaczenie w popularyzacji energii odnawialnych będą miały tanie akumulatory, aby zaspokoić popyt nawet wtedy, gdy wiatr nie wieje, a słońce nie świeci. Wówczas rynek ulegnie zmianie, a konsumenci coraz chętniej będą odsuwać się od paliw kopalnych.

Według przewidywań największym konkurentem czystej energii ma być gaz ziemny, który będzie magazynowany jako ostatnia deska ratunku w czasach skrajnych niedoborów. Eksperci twierdzą, ze przemysł węglowy będzie stanowił do 2050 roku jedynie 11 % całej światowej produkcji energii elektrycznej. Co ciekawe, Chiny oraz Indie wciąż opierają swoją gospodarkę przede wszystkim na węglu – czy zdążą to zmienić przez 32 lata?

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika StaruszekSam

Chciałbym zauważyć, że

Chciałbym zauważyć, że energia jądrowa nie należy, do grupy źródeł odnawialnych. Dodatkowo generuje ogromne pokłady silnie radioaktywnych odpadów, które bardzo trudno przechowywać. Tanie akumulatory to też zły kierunek, kolejne tony szkodliwych substancji. No cóż przyszłość naszych dzieci wygląda mrocznie. 

Skomentuj