Potężna burza piaskowa na Marsie ogarnęła całą planetę

Image

Źródło: pixabay.com

Marsjańska burza piaskowa ogarnęła kolejne fragmenty Czerwonej Planety. Agencja NASA powiadomiła, że sztorm jest już zjawiskiem o charakterze globalnym. Zmusiło to naukowców do przerwania misji łazika Opportunity, lecz sonda Curiosity ma się dobrze i przysłała nam zdjęcia.

 

Opportunity wyposażony jest w panele słoneczne i pozyskuje energię z promieniowania słonecznego. Z powodu burzy piaskowej, łazik nie jest w stanie ładować swojej baterii, dlatego został przełączony na tryb oszczędzania energii. Inaczej jest w przypadku łazika Curiosity – ten z kolei posiada baterie jądrowe, dlatego nie musi przerywać pracy.

Łazik Curiosity. Zdjęcie wykonane 15 czerwca 2018 r. - źródło: NASA/JPL-Caltech/MSSS

NASA powiadomiła, że burza piaskowa ogarnęła już całą planetę. Jest to doskonała okazja, aby Curiosity zbadał to zjawisko. Naukowcy zwracają uwagę, że sztormy mają zwykle charakter lokalny i trwają tylko kilka tygodni, ale co jakiś czas powstają potężne burze, które utrzymują się miesiącami. Ostatnie takie zjawisko w skali globalnej miało miejsce w 2007 roku. Łazik Curiosity, który znajduje się w kraterze Gale, wykonał zdjęcia i przesłał je na Ziemię. Widać na nich zmiany w kolorystyce, które spowodowane są burzą piaskową.

Image

Dwa zdjęcia tej samej skały. Fotografia po lewej została wykonana 21 maja, po prawej 17 czerwca - źródło: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Curiosity oraz sondy umieszczone na marsjańskiej orbicie będą mogły dostarczyć nam wielu informacji na temat aktualnej burzy, zarówno z powierzchni, jak i z kosmosu. Naukowcy chcą zrozumieć, co powoduje, że jedne burze piaskowe są słabsze, a inne ogarniają całą planetę.

 

0
Brak ocen

Dodane przez DreeDzikk (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

Zacytuję fragment innego artykułu z pclab.pl:

Warto wyjaśnić jeszcze, jak Curiosity zrobił sobie selfie, skoro nie widać jego ramienia, na którym znajduje się kamera. Otóż zdjęcia przesyłane przez Curiosity są małe i dopiero na Ziemi następuje łączenie ich w całość. Aby można było zobaczyć sam łazik w całej okazałości, obrotowe ramię zostało usunięte. Kamera na tym ramieniu służy do robienia 360-stopniowych zdjęć panoramicznych. Na każde z nich składa się 100 mniejszych zdjęć, które są sklejane już na Ziemi.

Jako kolejną ciekawostkę dorzucę to, że dane z łazika Curiosity do Mars Reconnaissance Orbiter przesyłane są z prędkością od 100 do 250 Mb/s, ale pod warunkiem, że sonda znajduje się w bezpośrednim zasięgu łazika. Oddzielna komunikacja z Mars Orbiter to od 500 b/s do 32 kB/s. MRO nie jest stałym pośrednikiem w komunikacji na zewnątrz "lokalnej sieci Marsa". Dalej dane trafiają do Mars Odyssey, który z Ziemią komunikuje się z prędkością od 128 do 256 kB/s. Oznacza to, że 250 Mb danych łazik faktycznie może przesłać na Ziemię w nie mniej niż 20 godzin. To jednak tylko idealny scenariusz, bo maksymalną przepustowość łącza łaziki osiągają przez nie więcej niż 8 minut ziemskiej doby. Ich możliwości  łączności z Ziemią są dodatkowo ograniczane przez źródła zasilania. Dotyczy to przede wszystkim Opportunity. Kolejnym ograniczeniem w komunikacji jest to, że sondy wokół Marsa bezpośrednio "widzą" Ziemię przez nie więcej niż 16 godzin na dobę.

0
0

Dodane przez John Moll w odpowiedzi na

Nie ma sensu cytować i tak większość widzących wielki spisek NASA, teoretyków płaskiej Ziemi, specjalistów od wszechwiedzy biblijnej i boskiej, inno-wymiarowców, zwykłych i niezwykłych trolli nawet tego nie przeczyta, a co dopiero mówić o myśleniu i zrozumieniu o czym traktuje cytat ;)

Właściwie widać pewną zależność, iż im coś bardziej niezrozumiałe dla gawiedzi tym ich zdaniem bardziej niemożliwe i jest to spisek. Takie nowe średniowiecze umysłowe powstaje, ciekawe kiedy zaczną palić na stosie ludzi będących w stanie coś zrozumieć...chociaż może to spisek, bo w końcu coraz więcej, coraz mniej inteligentnych ludzi na globie się pojawia. :D

0
0

Dodane przez Angelus Maximus Rex w odpowiedzi na

specjalnie dla ciebie znalazlem taka perelke hit internetu podobno film jest prawdziwy i potwierdzony przez snowdena, dla mnie osobiscie obraz jest troche niejasny ale za to jaka tresc warto posluchac mimo ze to nie musi byc prawda

https://www.youtube.com/watch?v=SlUceGr_Oyc

https://www.youtube.com/watch?v=OQr_UeKL-0g&t=4s

https://www.youtube.com/watch?v=pKka6f7m6IE

0
0

Dodane przez SAJANIN (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

Najzabawniejsze jest to, iż filmiki są upiornie ciemne, jakby naszego gościa raziło światło... :)  W końcu mogliby mu założyć okulary p/słoneczne i dobrze oświetlić... buhahhhaaaa... !!

0
0

Dodane przez Angelus Maximus Rex w odpowiedzi na

Angelusie,  - zwróciłe uwagę na te dwie fotki..., ani najmniejszy kamyk i pofalowania piasku nie są ani o drobine zmienione. ...zupełnie jakby ktoś filterek prymitywny zarzucił :D

0
0

Przez 4 tygodnie camera nie drgela na milimetr, kadry sa identyczne, nawet najmniejszy powiew wiatru nie naruszyl geometrii piasku, fale sa nienaruszone. Co ten robot robil przez miesiac czekajac w tej samej pozycji?

0
0

Nic a nic nie rozumiecie otaczającej rzeczyistości... Wszystkie zjawiska we Wszechświecie to przejawiające się fizycznie niefizyczne myśli Boga...Wkurwia sie na samego siebie, bo dalej nic o sobie nie wie...

0
0

A kto strzelił fotkę łazikowi, drugi łazik a może dron? NASA nawet tego nie retuszuję, jak jeden ślad na piasku od koła łazika. Drugiego nie ma, bo wiatr wiał tylko takim wąskim strumieniem i go rozwiał he he. A najlepsze są lemingi, którzy dadzą się pociąć za orginalność tych i podobnych fotek. Ci to dopiero mają zlasowane mózgi.

0
0

Dodane przez kolo21 w odpowiedzi na

Nie wiem na które zdjecie patrzysz, ale na tym w artykule widze 2 slady...Co do zdjec, jest to polaczenie wielu zdjec wykonanych przez ramie lazika.. Mona znalezc o tym niejeden artykul. Domyslam sie jednak, ze popadasz w jakas manie spiskowa i wmawiasz sobie pewne rzeczy:) Ale skoro masz takie informacje ze te fotki sa fałszywe, to moze dasz jakies dowody podparte naukowo? Pozdrawiam

0
0

Przeciez to jest kręcone w akwarium w miniaturowej skali.A ten rozmazany horyzont gumką w (paincie) to co to jest??

0
0