Umaszczenie zwierząt zmienia się pod wpływem globalnego ocieplenia

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Kilka lat temu naukowcy stwierdzili, że we florze polarnej zachodzą duże zmiany. Kolor roślinności pokrywającej północne obszary Kanady, Norwegii, Rosji, a także Grenladii zmienia się z zielonego na szary. Takie zmiany dodatkowo wpływają na szybkość topnienia wiecznej zmarzliny. To jednak nie wszystko, najnowsze badania dowiodły, że także umaszczenie zwierząt uległo zmianom.

 

 

Dotychczas 21 gatunków zwierząt żyjących w klimacie umiarkowanym i arktycznym wykorzystywało białe umaszczenie jako środek kamuflażu. Jednak niedawno międzynarodowa grup naukowców odkryła, że już 8 z 21 gatunków zmieniło swój kolor na brązowy.

 

Naukowcy donoszą, że u niektórych zwierząt wystąpiły zmiany genetyczne, które pozwalają im na różne umaszczenie, w zależności od pory roku, jednak u części zmiana koloru na brązowy jest już całoroczna. Ma to pomóc im w lepszym kamuflowaniu się na tle zmienionego krajobrazu.

 

W największym stopniu zmiany dotknęły wygląd zajęcy, łasic oraz lisów polarnych. Oznacza to, że natura broni się sama i będą one w stanie zachować swoją liczebność, nawet w obliczu trwających zmian klimatycznych.

Wyniki badań zostały zakwestionowane przez biologów z niektórych uniwersytetów. Są oni zdania, że gatunki polarne nie wyginą, a po prostu staną się mniejszością, tworząc niezbyt liczne podgatunki. Trudno jednak stwierdzić, czy rzeczywiście tak się stanie – być może to już ostatnie dekady, gdy możemy podziwiać śnieżnobiałe futra zwierząt występujących na niegdyś mroźnych obszarach Ziemi.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj