Sztuczna inteligencja potrafi zobaczyć ludzi przez ściany

Kategorie: 

Źródło: Jason Dorfman/MIT CSAIL

Dzięki najnowszemu wynalazkowi, który powstał w Instytucie Technologicznym Massachusetts, żaden z nas nie będzie mógł ukryć się przed wszechwidzącym okiem Wielkiego Brata. Technologia oparta o sztuczną inteligencję potrafi z niezwykłą precyzją ustalić położenie drugiej osoby, ukrywającej się za ścianą.

 

W ramach projektu RF-Pose, naukowcy opracowali sztuczną inteligencję, która analizuje odbijające się od człowieka sygnały radiowe, emitowane przez urządzenia bezprzewodowe. Na tej podstawie, system potrafi określić dokładną lokalizację osoby ukrytej za ścianą, a także zobrazować wykonywane przez nią czynności. Wszystko to w czasie rzeczywistym.

 

Na zademonstrowanym nagraniu widzimy, jak sztuczna inteligencja odtwarza sylwetkę ukrytej osoby i pokazuje wszystkie wykonywane przez nią ruchy. Na tej podstawie możemy ocenić, co robią osoby w sąsiednim pomieszczeniu. Wydaje się, że jest to wręcz idealna technika szpiegowska.

Nowa technologia posiada ogromny potencjał. Wynalazcy twierdzą, że opracowana przez nich sztuczna inteligencja może przydać się do monitorowania pacjentów, aby zwiększyć ich bezpieczeństwo i lepiej zrozumieć postępy choroby. Innym pożytecznym zastosowaniem byłoby lokalizowanie osób ocalałych po katastrofie. Wynalazek z pewnością znajdzie ogromne zainteresowanie wśród tajnych służb.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika alojzy

To akurat żadna zasługa si.

To akurat żadna zasługa si. Si tylko zbiera dane i robi z nimi swoimi dzikimi algorytmami to co robią zwykłe komputery od sporej ilości lat. Cała zasługa "widzenia przez ściany" należy do wszechobecnego wifi i telefonii i znana jest "oficjalnie" od jakiśc 10 lat (a daję głowę, że dużo wcześniej).

Strony

Skomentuj