Hawajski wulkan Kilauea zmienia lokalnie orientację ziemskiego pola magnetycznego. Kompasy szaleją!

Kategorie: 

Źródło: YouTube/fregimus, YouTube/#Civil Disturbia, pixabay.com

Okazuje się, że hawajski wulkan Kilauea posiada własne pole magnetyczne, które ma orientację odwrotną do pola planety. Ta niesamowita anomalia wprawiła naukowców w prawdziwe zdziwienie. Eksperci twierdzą jednak, że udało się wyjaśnić przyczynę tego zaskakującego fenomenu.

Według geologów stopiona skała poniżej wulkanu zawiera ogromne ilości żelaza i stąd wzięło się anomalnie silne pole magnetyczne. Około 780 000 lat temu skała ostygła, a w tym samym czasie nastąpiło przebiegunowanie Ziemi – biegun południowy stał się północnym, a północny południowym. Jednak magnetyczny rezerwuar lawy pod wulkanem Kilauea oparł się tym zmianom, a jego pole magnetyczne pozostało takie, jak na pozostałej części globu przed przebiegunowaniem.

 

Jeden z pracujących nad tym zagadnieiem specjalistów, Brad Singer, profesor geologii z Uniwersytetu Wisconsin–Madison, który bada pola magnetyczne zastygłych skał magmowych, wyjaśnił na czym polega ta anomalia.

„Kiedy lawa schładza się i staje się skałą w trakcie trwania danego pola magnetycznego, zyskuje parametry tego pola. Bardzo trudno jest to zmienić, kiedy strumień już zastygnie.”

Współautorem badań na ten temat jest również Kenneth Hoffman z California Polytechnic State University, który od ponad 30 lat bada fenomen przebiegunowania pola magnetycznego Ziemi. Hoffman i Singer koncentrują się na skałach, które zawierają dowody na to, że pole magnetyczne uległo osłabieniu. Jest to bezpośredni dowód na to, że bieguny magnetyczne mogą zmieniać kierunek.

„Aktualne badania sugerują, że zbliżamy się do jednego z tych stanów przejściowych, ponieważ główne pole magnetyczne jest stosunkowo słabe i gwałtownie maleje. Ponieważ ostatnie przebiegunowanie nastąpiło kilkaset tysięcy lat temu, kolejne może pojawić się w ciągu zaledwie kilku tysięcy lat. Archiwalne zapisy pokazują, że siła pola magnetycznego spada bardzo szybko.” – powiedział Singer – „Jednym z głównych celów naszych badań jest zapewnienie możliwości przewidywania, co może się wydarzyć i jakie mogą być oznaki następnej zmiany.”

Można powiedzieć, że w wulkanie Kilauea została zapisana magnetyczna historia Ziemi. Przebiegunowanie dla wielu jest zupełną abstrakcją, ponieważ interwał tych zjawisk jest tak duży, że ludzkość nigdy go jeszcze nie doświadczyła. Wcześniej uważano, że proces ten trwa wiele tysięcy lat, ale niedawne badania wskazują na to, że pole magnetyczne przed zmianą biegunowości bardzo szybko słabnie i nikt nie wie ile może potrwać cały proces. Być może zapisy pola magnetycznego zachowane w wulkanie Kilauea pozwolą kiedyś na ustalenie ile rzeczywiście trwa przebieguowanie.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika kolo21

Co by się nie wydarzyło,

Co by się nie wydarzyło, naukowcy mają zawsze gotową odpwiedź, a przynajmniej teorie. Tak jak na temat tego co mamy pod stopami czy nad głowami, to tylko teoria. A mierzenie odległości za pomocą pod czerwieni jest do d...y. Dwie pewne galaktyki temu przeczą. A teraz jak by poszukać w necie coś na ten temat, okazuję się że zostało to usunięte. Wcieło, zupełna amba. Jak wpiszę hasło w Google, jak zmierzyć odległość do gwiazd, to wyskakuję tylko mierzenie palcami he he. Chyba od stóp.

kolo21

Skomentuj