Macedonia będzie od teraz Republiką Macedonii Północnej

Kategorie: 

Flaga Macedonii - foto: Jaime Pérez/CC BY-NC 2.0

Grecja i Macedonia były ze sobą skonfliktowane od 27 lat. Wszystko przez nazwę „Macedonia”, która nie podobała się Grecji. We wtorek, wieloletni kryzys w relacjach oficjalnie dobiegł końca, gdy władze Macedonii zgodziły się zmienić nazwę swojego państwa.

 

Macedonia ogłosiła niepodległość od Jugosławii 8 września 1991 roku. Kraj jest oficjalnie określany na arenie międzynarodowej jako Była Jugosłowiańska Republika Macedonii. Grecja od samego początku miała obiekcje, ponieważ historyczno-geograficzny region, który jest częścią greckiego dziedzictwa i tradycji, również nazywa się Macedonia.

 

Spór o nazwę państwa macedońskiego przerodził się w poważny konflikt. Potraktowano ją zresztą jako roszczenia terytorialne względem historycznego regionu. Grecja robiła wszystko, aby izolować Macedonię na świecie i między innymi blokowała jej członkostwo w NATO i Unii Europejskiej.

We wtorek dowiedzieliśmy się, że władze Grecji i Macedonii doszły wreszcie do porozumienia. Rząd w Skopje zgodził się, aby Macedonia stała się Republiką Macedonii Północnej. To otwiera drogę do zakończenia sporu, a „nowe państwo”, już za zgodą Grecji, będzie mogło przyłączyć się do NATO i UE. Nowa nazwa musi jeszcze zostać zatwierdzona przez parlamenty obu państw i przyjęta na drodze referendum w Macedonii.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego WschoduKomentarze

Portret użytkownika Jaś Niedoczekał

Żądamy od Hiszpanii pilnej

Żądamy od Hiszpanii pilnej zmiany zmiany prowincji Galicja, ponieważ u nas w Polsce też mamy Galicję! Utrzymywanie tej nazwy przez Królestwo Hiszpanii potraktujemy jako roszczenia terytorialne względem naszej Małopolski i Podkarpacia. Wara Hiszpanom od naszej Golicji i Głodomerii!... 

Skomentuj