W reaktorze fuzyjnym Tokamak Energy wytworzono plazmę gorętszą od wnętrza Słońca

Kategorie: 

Źródło: Tokamak Energy

Brytyjska firma osiągnęła sukces w pracach nad fuzją jądrową. W tokamaku ST40 udało się wytworzyć plazmę gorętszą od wnętrza Słońca.

 

Tokamak Energy to brytyjska, stosunkowo młoda firma, która w 2017 roku uruchomiła swój reaktor fuzji jądrowej ST40. Podczas niedawnych eksperymentów, tokamak wyprodukował plazmę o temperaturze 15 milionów stopni Celsjusza. To jest o milion więcej od temperatury, jaka panuje wewnątrz naszej gwiazdy.

Źródło: Tokamak Energy

Naukowcy zaangażowani w ten projekt zamierzają docelowo wyprodukować supergorącą plazmę o temperaturze 100 milionów stopni Celsjusza. Tak wysoka temperatura jest niezbędna, aby dochodziło do łączenia się (fuzji) deuteru i trytu. W trakcie tego procesu wydzielana jest czysta energia.

 

Stellaratory i tokamaki symulują procesy zachodzące wewnątrz gwiazd. Zachodzi w nich kontrolowana reakcja termojądrowa. Naukowcy zamierzają ujarzmić fuzję termojądrową, aby móc produkować ogromne ilości czystej i taniej energii. Prace nad nowym sposobem pozyskiwania energii trwają na całym świecie od wielu lat.

Źródło: Tokamak Energy

Tokamak Energy zapowiada komercjalizację energii termojądrowej najpóźniej w 2030 roku. Warto zaznaczyć, że najnowsze osiągnięcie brytyjskiej firmy to nic w porównaniu do sukcesów, które osiągnęli np. chińscy naukowcy – w 2016 roku, Instytut Fizyki Plazmowej Chińskiej Akademii Nauk w Hefei zdołał rozgrzać plazmę w swoim reaktorze EAST (Experimental Advanced Superconducting Tokamak) do temperatury aż 50 milionów stopni Celsjusza. Przypuszcza się, że jeśli postępy będą kontynuowane, energię z fuzji jądrowej będziemy mogli pozyskiwać na skalę komercyjną za jakieś 10-15 lat.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika gnago

Picu micy problem nie  w

Picu micy problem nie  w wytworzeniu plazmy a procesu ciągłego połączonego z uzyskiwaniem energii. Na razie fajna kosztowna zabawka . Ciekawe ile energii odzyskali? Podejrzewam że ok 1% i to tej do nie zagospodarowania

Portret użytkownika FOL

100 mln C, w tej błyszczącej

100 mln C, w tej błyszczącej puszce. Szczerze, lubie słuchać różnych naukowych  kuglarzy, oni powinni pracować w cyrku:-))) Skoro temperatura w środku słonka może stopić wszytsko co jest na Ziemi, to ciekawe, że materiał ziemski jest w stanie dostarczyć lub przenieść taką energię, lub ja utrzymać, skumolować itd :-))))))))

Portret użytkownika gnago

Jesteś porażający swą

Jesteś porażający swą niewiedzą , doucz się a nie komentuj, ew. dodawaj na końcu pytajnik. Ten łabądek z kropką na dole zamiast kreski poziomej. Jarzysz pole magnetyczne? Nie to się doucz o zastosowaniach

Portret użytkownika FOL

Pole magnetyczne to jest tez

Pole magnetyczne to jest tez enegria. Energia skądś się bierze tak??? 10-15 lat cieżkiej pracy przed toba, boś ignorant do tego infantylny. Takim jak ty można wcisnąć, ze azbest jest zdrowy i sprzedawać go tobie za 1000 PLN/ 1 kilogram, gdzie żarł byś to ze smakiem :-))))))))) Naucz się analizować fakty i podważać je. Do tego cwicz krytykę "własnego" paradygmatu.

Portret użytkownika Dr Piotr

Ok, fajnie i super...nie

Ok, fajnie i super...nie bardzo jestem w temacie takich rozwiązań, ale co w przypadku awarii i wybuchu takiego urządzenia?

Bo jeśli w przyszłości miałoby to być powszechne źródło energii, to muiałoby ich powstać dość sporo, bo straty na przesyle energii są dość spore.

Portret użytkownika angel

Technologia rozwijana od

Technologia rozwijana od wielu lat, tak mniej więcej od udanej próby z bombą termojadrową. Problemem nie jest temperatura, ale stabilność wytworzonej plazmy. 10 lat temu rekordem było 2s. Obecnie niestety nie wiem jak jest. Osobiście jednak jestem zdania, że odpowiednio długie utrzymanie wytworzonej plazmy może być niestety w warunkach ziemskich niemożliwe.

Portret użytkownika Joker

Stabilnosc a o to na starcie

Stabilnosc Smile a o to na starcie rajdu w aucie napedzanym takim stabilnym czyms siedzi nie wiem Smile Adam Malysz Smile sory ze go usmierce ale wystartowal i trzy sekundy pozniej byly pierwsze wertepy Smile do aut lepiej chyba tego nie pakowac. 

Portret użytkownika Exart

Temperatury wnętrza Słońca

Temperatury wnętrza Słońca nie zmierzono oczywiście nigdy. Nie jest to obecnie możliwe, i długo nie będzie, jeśli kiedykolwiek(chyba że Inżynier zbuduje magnokrafta). Tepmeratura została obliczona, i może być szacowana różnymi drogami. Znając masę Słońca, jego rozmiar, ilość emitowanej energi łatwo daje się tego dokonać. Podobnie znając jego skład i zakładając, że źródłem energii są reakcje jądrowe, łatwo ustalić jakiego rodzaju to są reakcje, i jakich warunków wymagają by mogły następować, w tym jaka jest konieczna temperatura. Chyba wiesz, że ktoś stoi za drzwiami, zanim je otworzysz, słysząc wyraźne pukanie w nie, nie?

Portret użytkownika alojzy

Tutaj jestem zwolennikiem

Tutaj jestem zwolennikiem tego, że koncerny nie pozwolą ludziom na samodzielne korzystanie z fuzji i wmuszą wszystkim tokamaki, na których produkcję i sprzedaż pozwolić sobie mogą tylko największe koncerny.
Dlatego jestem prawie pewny, że dlatego Pons i Fleichman zostali publicznie zgnojeni za swój pomysł, bo pozwoliłby ludziom na prawie samodzielną budowę urządzeń do zimnej fuzji.
Jak ktoś się przyglądał ich urządzeniu i temu jak tłumaczyli jego działanie to widział, że są "w zasięgu energii" pozwalającej na fuzję "pojedynczych" jąder, a brak zarejestrowanych neutronów prawdopodobnie był spowodowany użyciem standardowego sprzętu nieprzystosowanego do rejestracji neutronów "wydalanych" impulsowo.
To taki temat do przemyślenia dla tych co uważają, że NWO i system przegrywają, a zwykli ludzie zwyciężają Smile

Skomentuj