Naukowcy tworzą cyfrową Arkę Noego z DNA wszystkich żywych organizmów na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Być może już wkrótce będzie można ożywić wymarłe zwierzęta. Genetycy z projektu Earth BioGenome Project, rozpoczęli prace nad stworzeniem bazy danych DNA wszystkich żywych organizmów. Mają zamiar dokonać tego w ciągu najbliższych 10 lat.

 

Aby taka baza była pełna, musi zawierać dane na temat 2,3 mln znanych obecnie nauce, gatunków organizmów żywych. Eksperci założyli, że stworzenie takiej bazy będzie kosztować 4,7 mld dolarów. Cyfrowe kopie zwierząt i mikroorganizmów będą zajmowały imponującą ilość danych. Szacuje się, że potrzeba 200 petabajtów przestrzeni dyskowej. 

 

Skala wyzwania jest ogromna. Dla porównania - w realizacji Human Genome Project, który zajmował się rozszyfrowaniem ludzkiego genomu, potrzeba było 13 lat i 2,7 mld dolarów. Wyliczono, że po uwzględnieniu inflacji kosztowało to około 8 mld dzisiejszych dolarów.

Realizacja projektu BioGenome być może ochroni gatunki krytycznie zagrożone przed wyginięciem. Wraz z rozwojem technologii klonowania, dzięki takiej bazie danych, teoretycznie każda żywa istota może być odtworzona w laboratorium. 

 

Wielką trudnością będzie też dotarcie do niektórych gatunków. Można zbierać informację genetyczną w ogrodach zoologicznych, w rezerwatach przyrody, ale wiele gatunków trzeba będzie odnaleźć i to może znacznie wydłużyć czas realizacji tego ambitnego projektu.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Pyra też człowiek

Jakoś wcale mnie to nie dziwi

Jakoś wcale mnie to nie dziwi. Wręcz przeciwnie. Zaczyna przerażać. Co raz więcej kawałeczków układa się w jedną, niezbyt świetlaną, całość...

Patrzcie uważnie co dzieje się w Polsce i na świecie. Jestem przekonany na 99%, że do przyszłych wyborów, no, może i "nie pierdolnie", ale za to w ciągu tego półtora roku, będziemy mogli być w pełni pewni, że czas zacząć się szykować na coś "dużego". Twierdziłem i nadal twierdzę, że po Ukrainie, "jest kolej" na Polskę ( a wszerszej skali, po upadku "Zachodu", następne w kolejce: Chiny). Tylko, zanim do Chin dojdzie, mniewam, że pierwej Polski potrzebują, żeby przeżyć coś co może "przybyć" do nas (na Ziemię) w przeciągu 3-7lat. 
Żmije, wszędzie żmije...

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

srutu tutu kilo drutu,

srutu tutu kilo drutu, ciekawe kto im te cyfrowe zwierzątka ożywi. nie pamiętam w której wersji mitu o potopie czy sumeryjskiej czy akadyjskiej ale było jak byk, że utnapisztim zabrał na pokład arki "nasienie wszystkiego co żyje"  a na cyfrowych nośnikach "MU" to anunaki tylko wiedzę przechowywali, niech spróbują odtworzyć choć jeden organizm, choćby najprostszy z zapisu cyfrowego to nazwę ich bogami , a na razie są zwykłymi darmozjadami na garnuszku podatnika.

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Skomentuj