Skandal w Niemczech – imigranci masowo kupowali status uchodźcy

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Oddział Federalnego Biura ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) w Bremie masowo sprzedawał status uchodźcy zainteresowanym imigrantom nawet, gdy nie spełniali wymaganych warunków. Wśród „klientów” byli również handlarze ludźmi oraz islamscy terroryści, ale dla niemieckiego urzędu nie robiło to żadnej różnicy.

 

Minister Spraw Wewnętrznych Horst Seehofer ogłosił, że agencja rządowa BAMF dokona ponownej rewizji ponad 25 tysięcy decyzji o przyznaniu statusu uchodźcy, które wydano od 2000 roku w Bremie. Szacuje się, że co najmniej 1,2 tysiąca imigrantów nielegalnie otrzymało azyl w Niemczech. Władze rozpoczną śledztwo przeciwko byłemu urzędnikowi oddziału BAMF w Bremie, trzem prawnikom, tłumaczowi i pośrednikowi.

Na światło dzienne wyszło na jaw, że imigranci z całego kraju mogli po prostu przyjechać i kupić status uchodźcy. Prawnicy przyjmowali łapówki, zaś tłumacz manipulował wnioskami imigrantów w taki sposób, aby dopasować ich odpowiedzi do wymaganych kryteriów. Następnie obcokrajowcy mogli odebrać dokumenty w oddziale BAMF w Bremie. Tłumacz pobierał 500 euro za każdego imigranta.

 

Okazało się również, że wśród zainteresowanych były osoby, które były uznawane przez niemieckie służby za niebezpieczne. Urzędnicy BAMF sprzedawali status uchodźcy syryjskim agentom wywiadu, przemytnikom ludzi, terrorystom i zwykłym oszustom.

 

Niemieckie media podają, że agencja rządowa BAMF po raz pierwszy nabrała podejrzliwości co do przyjmowania łapówek od imigrantów w lutym 2017 roku. Sprawę jednak uciszono ze względu na wybory parlamentarne, które odbyły się we wrześniu, podczas których często poruszano kwestię masowej nielegalnej imigracji do Niemiec. Jednak już w październiku rozpoczęto wewnętrzne śledztwo, zaś sprawa została ujawniona dopiero w kwietniu 2018 roku, gdy zwolniono ponad 2 tysięcy tłumaczy. Część z nich oskarżono nawet o szpiegowanie na rzecz Turcji.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu

loading...


Komentarze

Strony

Skomentuj