Rzadki cyklon tropikalny Sagar uderzył w Somalię i Dżibuti. Zginęło ponad 30 osób, setki tysięcy ludzi poszkodowanych

Kategorie: 

Źródło: Internet

Po trzech latach dotkliwej suszy, Somalia walczy teraz z silnymi opadami deszczu i powodziami, spowodowanymi przejściem rzadkiego cyklonu tropikalnego Sagar. Sztorm uformował się 16 maja w Zatoce Adeńskiej, a po kilku dniach uderzył w tzw. Róg Afryki.

 

Sagar przyniósł północno-wschodniej Afryce wiatry wiejące z prędkością 93 km/h i potężne ulewy, które doprowadziły do wielkich powodzi i lawin błotnych. Cyklon tropikalny uderzył w sobotę w północną Somalię i Dżibuti, ale odczuwalny jest także w Etiopii i w Jemenie – po drugiej stronie Morza Adeńskiego.

Już w weekend pojawiały się pierwsze informacje o poszkodowanych i stratach materialnych. Według najnowszych szacunków, ekstremalna pogoda zabiła co najmniej 30 osób. 27 kolejnych zostało uznanych za zaginionych, a ponad 700 tysięcy ludzi jest poszkodowanych. Liczba ofiar z całą pewnością będzie wzrastać.

Dokładna skala zniszczeń nie jest znana, lecz największe straty odnotowuje się w Puntlandzie i Somalilandzie, gdzie zginęło 80% zwierząt hodowlanych. Potężny cyklon tropikalny zniszczył tam wiele upraw, farm i domów. Również w samej stolicy Mogadiszu w południowej Somalii w wyniku powodzi ponad 300 mieszkań zostało zalanych.

Zjawiska tego typu w tej części świata należą raczej do rzadkości. Somalia ostatni raz doświadczyła powodzi w 2015 roku. Od tamtego czasu, północno-wschodnia Afryka zmagała się z katastrofalną suszą, która doprowadziła do głodu. Przypuszcza się, że cyklon tropikalny Sagar to prawdopodobnie najpotężniejsze takie zjawisko, jakie nawiedziło Somalię od 1885 roku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj