NASA zdobyła dowody na istnienie gejzerów wodnych na księżycu Europa

Kategorie: 

Źródło: NASA/Goddard Space Flight Center

Agencja NASA podczas konferencji prasowej powiadomiła nas o ważnym odkryciu, które zwiększa szanse na obecność życia pozaziemskiego na Europie. Okazuje się, że naukowcy od ponad 20 lat byli w posiadaniu danych, które potwierdzały istnienie gejzerów wodnych na tym jowiszowym księżycu.

 

16 grudnia 1997 roku, sonda Galileo wykonała bliski przelot w pobliżu Europy. Wtedy zarejestrowała wyraźną zmianę w polu magnetycznym i zwiększoną gęstość plazmy. Naukowcy nie potrafili wyjaśnić tej anomalii – aż do teraz.

Agencja NASA powiadomiła o ponownej analizie tych danych i tym razem udało się rozwiązać tę zagadkę. Okazuje się, że zmiany, które zarejestrował Galileo świadczą o tym, iż sonda wykonywała wtedy przelot nad gejzerem, który wyrzucał słup wody z powierzchni księżyca.

Źródło: NASA/JPL-Caltech

Dotychczasowe dowody uzyskane dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a wskazywały na istnienie „europejskich” gejzerów wodnych, lecz były niewystarczające. Dopiero teraz udało się naukowcom potwierdzić ich istnienie. Obecność wody w stanie ciekłym na Europie jest dla agencji NASA wskazówką, że może tam istnieć życie pozaziemskie w postaci bakterii. Przyszłe misje kosmiczne Europa Clipper i JUICE pozwolą ustalić, czy jowiszowy księżyc zawiera życie.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Strony

Skomentuj