Nowy Jedwabny Szlak nie dla Polski? Rosja i Niemcy chcą zbudować "kolejowy Nord Stream 2"

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wygląda na to, że udział Polski w chińskim projekcie Nowego Jedwabnego Szlaku może być zagrożony. Nasi sąsiedzi są bowiem zainteresowani przekierowaniem szlaku w taki sposób, aby omijał nasz kraj. Niemcy i Rosja chcą stworzyć „kolejowy Nord Stream 2”.

 

Jak donosi Gazeta Polska Codziennie, do portu w Antwerpii dotarł pierwszy pociąg w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku. Pociąg ten wyruszył 26 kwietnia z chińskiego miasta Tangshan, a 16 dni później po przejechaniu 11 tysięcy km trasy dotarł do Belgii. Transport przejechał przez Kazachstan, Rosję, Białoruś, Polskę i Niemcy.

Wygląda na to, że Nowy Jedwabny Szlak powoli zaczyna wchodzić w życie. Sam projekt będzie przynosił korzyści dla zaangażowanych państw europejskich. Tu jednak pojawia się problem, ponieważ Niemcy i Rosja chcą, aby chiński szlak omijał Polskę na podobnej zasadzie co gazociąg Nord Stream 2. Dowiadujemy się, że operator rosyjskiej sieci kolejowej Rossijskije Żeleznyje Dorogi (RŻD) oraz niemiecka firma DB Cargo planują przekierować dostawy do portów w Kaliningradzie i Petersburgu, a następnie przesyłać ładunek przez Morze Bałtyckie do portów w Niemczech. Jest to spowodowane między innymi tym, że polska infrastruktura kolejowa mimo modernizacji wciąż nie jest w najlepszym stanie i może powodować opóźnienia w transporcie.

Dla Polski jest to zły znak, gdyż pomysły naszych sąsiadów ostatecznie mogą odebrać nam nowe możliwości, zyski wynikające z udziału w chińskim projekcie i doprowadzić do dalszej izolacji w Europie i na świecie. Z drugiej strony, Chiny nastawione są na współpracę z wieloma państwami, zaś Polskę traktują jako ważnego partnera w swoim wielkim przedsięwzięciu. Jednak udział Polski w Nowym Jedwabnym Szlaku wciąż nie jest pewny – oficjalnie jesteśmy sojusznikami Stanów Zjednoczonych, które przecież zwalczają chińską ekspansję na świecie i planują nawet utworzyć swój własny szlak.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)Komentarze

Portret użytkownika euklides

Samolot był na przeglądach w

Samolot był na przeglądach w Samarze. Tam skopali robotę, być może celowo, żeby zrobić psikus. Jak było tak było, ale trzeba być idiotą by jednocześnie prowadzić walkę z Kremlem oraz latać ruskim samolotem, serwisowanym w Rosji. To tak jakby kupić uzbrojenie od wroga i liczyć na to, że wróg sprzeda nam uzbrojenie najwyższej jakości.

Portret użytkownika alojzy

"ale trzeba być idiotą by ...

"ale trzeba być idiotą by .... To tak jakby kupić uzbrojenie od wroga i liczyć na to, że wróg sprzeda nam uzbrojenie najwyższej jakości."

Cała zabawa polega na tym, że my tak non stop robimy. Choćby ostatnie: kupiliśmy za niebotyczne pieniądze rakiety których jeszcze nie ma od gości co wprowadzili ustawę pozwalającą legalnie obrabować Polskę.

Portret użytkownika alojzy

"Nasi sąsiedzi są bowiem

"Nasi sąsiedzi są bowiem zainteresowani przekierowaniem szlaku w taki sposób, aby omijał nasz kraj. Niemcy i Rosja chcą stworzyć „kolejowy Nord Stream 2”."

To jest napisane tak jakby Polska chciała rurociąg/gazociąg na swoim terenie, ale złe Niemcy i Rosja wystawiły Polskę do wiatru.
To ja przypominam: Putin przez półtora roku namawiał Polskę, żeby przechodził przez polski teren, proponował obniżki cen wynegocjowane przez pawlaka i dodatkowe duże pieniądze za sam tranzyt. Byle tylko ominąć ukrainę która kradła wszystko co przechodziło przez jej teren.
Polska miała tą propozycję głęboko w d.ie i groziła Putinowi sankcjami jeżeli ten nie pozwoli ukrainie dalej kraść i będzie się od niej domagał zapłaty.
Więc bardzo teraz proszę nie piszczeć, że jakaś krzywda się dzieje, bo nawet mnie szlag trafiał gdy słyszałem chamskie odpowiedzi polskawego rżądu na propozycje Putina.

Portret użytkownika nel35

Bez względu na to, kto

Bez względu na to, kto rządził w Polsce, placilismy za gaz więcej niż inne kraje europejskie. Do tego nie mogliśmy nikomu sprzedawać nadwyżek. Rosyjska władza już tak ma, że lubi żerować na Polsce.

Portret użytkownika alojzy

Przecież to pawlak

Przecież to pawlak "negocjował" ceny. Popełznął na kolanach jak obecny rżąd do telawiwu po wytyczne. Od tego czasu putin 2 razy proponował renegocjacje warunków, ale Polska była zajęta ssaniem ussańskiej i ukraińskiej pałki.
Nie zwalajmy na innych własnego syfu.

 

Portret użytkownika ola

Pzecież to było wiadome.Nikt

Pzecież to było wiadome.Nikt z debilami i oszutami nie bedzie się liczył i utrzymywał poprawnych stosunków gospodarczych i politycznych.Polska pseudodyplomacja już dawno ugrzęzła w gów.ie jankskiej dup>y i nie nadąża za czyszczeniem rowa, bo robienie laski idzie szybciej ale i tak polacy mają z tego tylko hoja...a szkoda bo jak mawiają lepsze 10 deko handlu niż kilo roboty.

Strony

Skomentuj