Arabia Saudyjska zbuduje elektrownię słoneczną większą niż wszystkie pozostałe na świecie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Królestwo Saudów ogłosiło projekt fotowoltaiczny, który zostanie zbudowany na pustyni w Arabii Saudyjskiej. Jego rozmach spowoduje, że pobije on wszelkie rekordy. Będzie to największa istniejąca solarna elektrownia na świecie.

Po zakończeniu budowy, planowanym na rok 2030, ta unikalna elektrownia składająca się z szeregu farm zlokalizowanych na pustyni, będzie w stanie produkować do 200 gigawatów energii, czyli osiągnie o jedną trzecią większy potencjał energetyczny niż wygenerowały wszystkie elektrownie słoneczne podczas całego 2017 roku. 

 

Projekt ma wszelkie szanse realizacji, bo wspiera go Grupa Softbank, znana z inwestycji w roboty kroczące, oraz nowy następca tronu Arabii Saudyjskiej, Mohammed Bin Salman. Obecnie największą elektrownią słoneczną świata jest Tenger Desert Solar Park w Chinach, znany również jako „The Great Wall of Solar”. Elektrownia ta jest w stanie wyprodukować energię o mocy 1,5 GW. Jednak już w 2018 roku u Saudów będzie działało siedem nowych elektrowni solarnych o łącznej mocy 3,3 GW. Jeszcze za rok będzie to już 7,2 GW. W tym oszałamiającym tempie powstanie nowa największa sieć połączonych elektrowni słonecznych na świecie.

 

Projekt Arabii Saudyjskiej jest tak spektakularny, że jest to inwestycja uważana za unikalną w kategoriach całej Ziemi. Obecnie Arabia Saudyjska produkuje 77 GWh energii elektrycznej. Dzięki nowym elektrowniom zwiększy swoje możliwości prawie trzykrotnie. Nowa saudyjska farma słoneczna będzie w stanie konkurować w wytwarzaniu solarnej energii elektrycznej z niemal całym światem. 

Oczywiście, praktyczne podwojenie globalnej produkcji energii słonecznej jest dość drogą inwestycją. Obecny budżet projektu wynosi 200 mld dolarów. Istnieją oczekiwania, że pomoże on również w rozwiązaniu wielu problemów społecznych Saudyjczyków. Po pierwsze, energia słoneczna produkowana będzie na niewykorzystanej zwykle wielkiej pustyni. Nasłonecznienie jest tam bardzo wysokie i jest dużo wolnej przestrzeni. Poza tym najwięcej energii powstaje właśnie podczas szczytowego zapotrzebowania energetycznego ze względu na potrzeby klimatyzacji w obszarach miejskich.

 

Takie inwestycje podkreślają perspektywiczność rodu Saudów. Zdają sobie oni sprawę, że rezerwy ropy są na wyczerpaniu i pewnego dnia nadejdzie ich koniec. Arabia Saudyjska, która jest jednym z największych eksporterów ropy naftowej na świecie, planuje w związku z tym zdywersyfikować swoją gospodarkę.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Ractaros96

Z jednej strony się dziwię,

Z jednej strony się dziwię, czemu nie budują elektrowni opartych na lustrach skupiających promienie na rurkach z olejem, potem do zbiornika, zamiana na parę, turbina i generator. Takie elektrownie mogą nawet w nocy pracować. Temperatura szkodzi ogniwom PV. W Nevadzie budują takie elektrownie, a klimat tam podobny do pustyni u Saudów.

Acha i w przypadku takich elektrowni nie zachodzi jako taki spadek sprawności z wiekiem. Utrzymywać lustra w czystości, wymieniać uszkodzone elementy i to wszystko.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika Dr Piotr

Jak im się ropa skończy,

Jak im się ropa skończy, czyli ich główne bogactwo poza gazem ziemnym,  to nie będą mieli co zasilać, bo przemysł stanie, produkcja stanie, bo nie będzie co sprzedawać i za co kupić. Po prostu BLiski Wschód opustoszeje wtedy. A niestety na dzień dzisiejszy transferować energii elektrycznej nie daje się na długie dystanse, więc nie bardzo będą mieli jak ją sprzedawać.

Portret użytkownika ahaha

"produkuje 77 GWh energii"

"produkuje 77 GWh energii" Jak rozumiem mowa tu ile wypodukowano. Zakladajac ze w nocy jest ciemno [truizm], wypada chyba napisac o ilości energii. Brakuje tylko dodatkowej jednostki czasu np. "w ciągu roku". 

Portret użytkownika takie tam

A ekkologi co na to? 

A ekkologi co na to? 

Woda w okolicy - odparowywanie, bo temperatury tam dochodza do, na szkle.... setki stopni.

Zwierzeta w okolicy - zwabione blaskiem luster, polem elektromagnetycznym, chj wie czym jeszcze.

Ptaki spadajace na lustro zwiercidel odbijajacych promenie sloneczne i slonca odbicie.

Zmiana mikroklimatu w regionie.

Skad wezma wode do schladzania instalacji.

Metoda odprowadzania do sieci uzyskanej enargii.

etc itd

PS Co na to ekoterrortysci. Za gleboko siedzicie w GLobaLNEJ DöpIE by sie oburzyc?

Skomentuj