Neurobiolodzy twierdzą, że wiedzą co dzieje się z mózgiem podczas śmierci

Kategorie: 

Źródło: internet

Mózg to najbardziej tajemniczy organ w ludzkim organizmie. Choć naukowcy od zarania dziejów aktywnie badają ten narząd, wciąż tak naprawdę niewiele o nim wiemy. Przykładowo od tysięcy lat nauka próbuje zrozumieć co dzieje się z mózgiem po śmierci człowieka i wygląda na to, że zespół neurobiologów właśnie poznał odpowiedź na to pytanie.

 

<--break->Naukowcy z Centrum Badań nad Udarem Mózgu (CSB) przy Uniwersytecie Medycznym Charité w Berlinie przedstawili wyniki swoich badań na łamach czasopisma Annals of Neurology. Udało im się zaobserwować zjawisko „tsunami mózgu”, które dotychczas widziano tylko i wyłącznie u zwierząt.

 

Neurobiolodzy wykazali, że mózg pozostaje żywy na kilka minut po zatrzymaniu akcji serca. Gdy serce przestaje pompować krew, mózg w bardzo krótkim czasie traci swoje zapasy tlenu. W ciągu 20-40 sekund następuje niedokrwienie mózgu, a neurony przechodzą w tryb uśpienia, aby za wszelką cenę zachować resztki energii. Mózg staje się praktycznie nieaktywny elektrycznie, choć wciąż może zostać przywrócony do życia – przynajmniej teoretycznie.

Po kilku minutach następuje tzw. tsunami mózgu - dochodzi do nagłego i intensywnego wzrostu aktywności neuroelektrycznej. Wtedy neurony uwalniają całą swoją energię, która rozlewa się po całym mózgu i następuje śmierć. Naukowcy po raz pierwszy zaobserwowali „tsunami mózgu” u człowieka, a dzięki przyszłym badaniom być może uda się w jakiś sposób powstrzymać śmierć mózgu.

 

Autorzy badania zwrócili również uwagę, że jeden z odcinków serialu: „Star Trek: Następne Pokolenie” z 1988 roku przedstawia sytuację, w której komandor Beverly Crusher, główny lekarz pokładowy, próbuje ożywić porucznik Tashę Yar i opisuje dokładnie ten sam proces, który właśnie został odkryty przez naukowców.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Angelus

Tych skurwysynów brytoli

Tych skur******** brytoli jaszczurzych bydlaków... Pałam żądzą mordu! Obedrzeć ze skóry wiszących za nogi i zalewających sie własnym moczem. Traktować drobnymi nacięciami i przyduszać, by zdychali w mękach i tyle dni co męczyło sie to bohaterskie nieszczęsne dziecko!

 Również za  zbrodnię na jego rodzicach należy się śmierć tym bydlaków w najokropniejszym scenariuszu!

Portret użytkownika Medium

A przeczytałeś moją ostatnią

A przeczytałeś moją ostatnią zajawkę w wątku Alfiego? Zaczyna się z tego robić sprawa Madzi, przykro mi. A prawda Alfiego może być do Madzinej podobna. Ta wizyta kochającego tatusia u papieża, widziałeś scenę? Mnie się widzi jako pielgrzymka po rozgrzeszenie.

Portret użytkownika drako_tr

" Ta wizyta kochającego

" Ta wizyta kochającego tatusia ..." hmmm...ja bym został tam zastrzelony zaraz po odrąbaniu kilku łbów, rozgrzeszyłby mnie już Stwórca, a Ty...co byś zrobiła...?... do kogo byś się udała po rozgrzeszenie, gdybyś musiała patrzeć zastraszona, jak zabijają Twoje dziecko...?

Sprawa Madzi była medialną szopką...w żadnym razie nie przypomina zabójstwa Alfiego, zamordowanego na oczach Świata...dlatego należy o tym wciąż przypominać, by ludziom w końcu otworzyły się oczy.

Portret użytkownika Angelus

"tsunami mózgu" to moment, w

"tsunami mózgu" to moment, w którym dusza mieszkająca w szyszynce opuszcza ciało. Ponieważ jest to skoncentrowany eter, wywołuje reakcje elektryczne o wysokiej energii. Próżne domniemywania debili nad tym zjawiskiem.

Strony

Skomentuj