8 domów na Florydzie zostało ewakuowanych na skutek niebezpiecznych zapadlisk

Kategorie: 

Źródło: twitter

W pobliżu miejscowości Ocala w stanie Floryda, doszło do postania 10 zapadlisk , które zagroziły lokalnej społeczności i spowodowały konieczność ewakuacji mieszkańców ośmiu domostw znajdujacych się najbliżej wystąpienia zjawiska.

 

Niepokój mieszkańców okolicy wzbudza szczególnie sytuacja w pobliżu okolicznego stawu. To własni etam dochodzi okazjonalnie do powstawania zapadlisk, w tym mpodwodnych, które skutkują wyzwalaniem się fontann, manifestujących zachodzące zjawiska geofizyczne.

Ilość zapadlisk na Florydzie od 1954 roku

Floryda jest stanem, w którym występuje najwięcej z notowanych w USA lejów krasowych zwanych też sinkhole. Winić można za to specyficzne wapienne podłoże, które sprzyja wypłukiwaniu przez wody podziemne ogromnych jam, które potem otwierają się pochłaniając nawet fragmenty domów z mieszkańcami. Do dzisiaj znany jest przypadek mieszkańca tego stanu, który został pochłonięty przez sinkhoe gdy spał. Do dzisiaj nikt go nie odnalazł.

 

Duża ilość zapadlisk na FLorydzie jest czyś niezwykłym i nietypowym. Pojawiają sie one prawie zawsze w okolicach gdzie znajdują się warstwy wapienne. Dzieje się tak dlatego, że wapień jest łatwo rozpuszczany przez wody gruntowe i po wypłukaniu pozostaja puste przestrzenie pod ziemią. Większość z licznych zapadlisk występujących na Florydzie, wraz z tymi najsłynniejszymi medialnie, mają miejsce wlaśnie w miejscach znanych z obecności dużych ilości wapieni.

 

 

Ocena: 

Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj