Naukowcy zachęcają wszystkie państwa, aby zainteresowały się geoinżynierią

Kategorie: 

Źródło: Internet

Geoinżynieria to kontrowersyjna propozycja modyfikowania globalnej pogody. Temat ten przewija się przynajmniej od kilku dekad – oficjalnie jest to tylko propozycja a różne zespoły badawcze analizują wpływ zastosowania geoinżynierii na ziemski klimat. Teraz naukowcy wręcz zachęcają, aby wszystkie kraje świata jeszcze bardziej zainteresowały się tym terminem.

 

Badacze z 12 państw podpisali się pod artykułem opublikowanym w czasopiśmie Nature, w którym stwierdzono, że kraje rozwijające się powinny przewodzić programowi geoinżynieryjnemu, ponieważ zmiany klimatyczne dotkną je w pierwszej kolejności. Ich zdaniem świat powinien z jeszcze większą intensywnością badać potencjalne efekty uboczne stosowania geoinżynierii.

 

Wspomniani naukowcy wskazują na technikę SRM, która ich zdaniem powinna rozwiązać problem globalnego ocieplenia. SRM, czyli Zarządzanie Promieniowaniem Słonecznym to nic innego jak sztuczne odbijanie części promieni słonecznych. Uważa się, że jeśli ograniczymy ekspozycję Ziemi na promienie słoneczne, czyli zwiększymy jej albedo, to ochłodzimy naszą planetę, a tym samym odwrócimy globalne ocieplenie. Najbardziej popularna metoda polega na rozpylaniu siarczanów w stratosferze z pomocą specjalnie przygotowanych w tym celu samolotów.

Zdjęcie poglądowe

Ci sami naukowcy przyznają, że SRM może wywrzeć niebezpieczny wpływ na klimat i dlatego chcą z jeszcze większą intensywnością badać kwestię wprowadzenia tej techniki na skalę globalną. Jednak w zeszłym roku Uniwersytet Harvarda rozpoczął program geoinżynieryjny, który polega na rozpylaniu wody oraz cząsteczek węglanu wapnia – przynajmniej na początek. Eksperymenty mają się odbyć w nadchodzących latach, najpóźniej w 2022 roku i zostaną przeprowadzone na małą skalę.

 

Naukowcy są na ogół podzieleni w tej kwestii. Część z nich zdaje sobie sprawę z tego, że geoinżynieria faktycznie może zaszkodzić naszej planecie, a gdy już ją wprowadzimy to nie będziemy mogli z niej zrezygnować. Powszechnie uważa się, że geoinżynieria może być zbyt ryzykowna. Zwolennicy ingerencji z ziemski klimat wskazują, że rozpylając siarczany w stratosferze możemy obniżyć globalną temperaturę o kilka stopni Celsjusza, ale wtedy klimat może stać się jeszcze bardziej nieprzewidywalny. Po prostu nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak klimat zareaguje na taką ingerencję.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (4 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika pszczelarzyk

Około jedenastej rano

Około jedenastej rano widziałem opryski nad Ottawå ,a wieczorem pracujãc w świetle lapki na czole zauważyłem mgłę.Kiedy zgasiłem lampkę mgła zniknęła.W świetle ulicznym nie była widoczna.Wtedy uświadomiłem sobie że rano latali i aluminium pryskali.Aluminium odbija światło i dlatego po wyłáczeniu lampki czołowej nie widziałem tej "mgły" bo światło uliczne nie odbijało w kierunku mojego oka.Koleżanka była w Chinach i tam też sypiâ.Jeśli czytasz po angielsku wystukaj na "Youtube" --Chemtrals over Toronto,lub Kingston

lub Ottawa a zobaczysz że cała Kanada jest zasypana aluminium i innym G....m.Sprawdź doświadczenie z lampko.To nie był kurz ale wygłäd miało jak miniaturowe (1/10) płatków śniegu.

 

Portret użytkownika Baiame

Dziśiaj w Bydzi odpuścili

Dziśiaj w Bydzi odpuścili troche swoje podniebne harce.Piękna pogoda,niedziela bez handlu, wszędzie mnóstwo spacerowiczów.  Z moich kilkuletnich obserwacji wynika że na wiosne zawsze troche odpuszczają, tak jakby pozwalali przyrodzie wystartować. Ale jak zrobi się troche zielono cisną dalej bez skrupułów.

Światło jest we mnie,światło jest mną.

Portret użytkownika Pio'76

A ja z kolei czuję się dobrze

A ja z kolei czuję się dobrze. Wraca mi po zimie werwa i chęć do działania. Wczoraj dla przyjemności zrobiłem na rowerze 35 km w lasach Jury Krakowsko Częstochowskiej. Dzisiaj po obiedzie też pewnie się gdzieś ruszę, bo to daje energię na cały tydzień pracy.

Portret użytkownika Pio'76

Oj jest tam gdzie jeździć.

Oj jest tam gdzie jeździć. Lasy Tenczyńskiego Parku to piękne okolice z fajnymi pagórkami do jazdy na rowerach.

A na koniec wycieczki ze znajomymi do Enzo na pizzę Wink

Widzę, że teraz w niedziele jak tylko jest pogoda, na wycieczkach są prawdziwe tłumy. Zakaz handlu coś zmienił w obyczajach Polaków. Dzisiaj w Tyńcu ogromne tłumy na rowerach, motocyklami i samochodami

Portret użytkownika Pio'76

Samolot lecąc z prędkością

Samolot lecąc z prędkością 800 km/h w ciągu minuty pokonuje 13km. Czyli nad Krakowem znajduje się krócej niż dwie minuty. Jednak smugi kondensacyjne są widoczne po horyzont. Z Krakowa widać samoloty w okolicy Bochni, Myślenic, Olkusza. Nie można więc powiedzieć, że gdzieś smug jest więcej czy mniej, bo widzimy około 100 km nieba na wysokości przelotowej. Dodatkowo nie da się określić gdzie należałoby rozpylać jakieś trucizny na wysokości 10 km, ponieważ wiatry są tam bardzo silne i na różnych wysokościach różne. Nikt nie przewidzi gdzie taki oprysk miałby opaść.

Portret użytkownika Medium

Kiedyś kilka godzin

Kiedyś kilka godzin siedziałam nad stroną Flightradar24 i obserwowałam trasy latających nad Polską samolotów. I zobaczyłam ze zdziwieniem następujący obrazek: gdzieś w środkowej Polsce, możliwe że w okolicy Łodzi, jakiś samolot (typu nie pamiętam) latał gęstą żmijką. Obejmował swoim zasięgiem teren mniej więcej kwadratu o boku 50km.

Strony

Skomentuj