Brytyjczycy przedstawili projekt kosmicznej śmieciarki do usuwania krążących wokół Ziemi śmieci

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Nowatorskie urządzenie miało wystartować 2 kwietnia br., a pierwsze testy odbędą się w maju. Pisaliśmy już o tym, jak fragmenty satelitów zagrażają przyszłym lotom w kosmos. Ten problem został podjęty przez brytyjskich inżynierów, którzy przedstawili nowy projekt usuwania śmieci kosmicznych. Zawiera niezwykłą aparaturę, która przechwytuje skrawki w ogromna siatkę.

 

Projekt nosi nazwę RemoveDEBRIS i obejmuje kilka etapów. Pierwsze - uruchomienie „zmiatacza" zaplanowano na 2 kwietnia br. Jednokilogramową instalację wyniesie w kosmos rakieta Falcon 9. Jej start miał nastąpi dziś o godzinie 16:30 z bazy Sił Powietrznych USA w Cape Canaveral. Podczas drugiego etapu urządzenie zostanie przetestowane na ISS i dopiero w maju przejdzie proces próbny.

 

Platforma RemoveDEBRIS składa się z kilku przedziałów. Pierwsze dwa są wyposażone w system naprowadzania i harpun - z nim inżynierowie mają nadzieję dowiedzieć się więcej o zachowaniu obiektów w mikrograwitacji. Trzeci przedział zawiera siatkę o dużej skali, która ma pokrywać wszystkie odpady w swoim zasięgu. Z czwartego przedziału urządzenie powinno uwolnić „żagiel", który jest wypełniony cząsteczkami powietrza z atmosfery. Spowoduje to spowolnienie ruchu platformy i w konsekwencji wywoła upadek na Ziemię.

 

Profesor Guglielmo Aglietti, który kierował projektem, podzielił się szczegółami na temat innowacyjnego wynalazku z BBC News:

„Jak wiadomo, wiele osób oferuje inną koncepcję. Sugerują, że ramię robotyczne byłoby lepsze do zbierania śmieci, ale każda technologia ma swoje zalety i wady. Na przykład nasza, czyli harpun i sieć, jest bardzo prosty i tani, ale w pewnych okolicznościach może być niebezpieczny. Z drugiej strony, jeśli wrak porusza się zbyt szybko, mechaniczne ramię nie będzie w stanie go złapać."

W ubiegłym roku amerykańscy inżynierowie zademonstrowali manipulatory zdolne do przechwytywania i zatrzymywania obiektów nawet w warunkach mikrograwitacji. To, ich zdaniem, powinno być bardziej skuteczne w zwalczaniu kosmicznych śmieci.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika blaines

W sumie projekt mi się bardzo

W sumie projekt mi się bardzo podoba - służy tylko do wyciągania kasy. Brak elementarnych podstaw fizyki. Przecież te śmieci poruszają sie w zupełnie innym kierunkach niż siatka. A jak przypadkiem wpadnie w tę siatkę inny obiekt, to co? Oni nie wiedzą nic o zachowaniu pędu po złączeniu dwóch lub więcej obiektów, albo udają głupków żeby mieć kasę na durne projekty. Ciekawe kto to finansuje

Portret użytkownika baca

no jak brytyjscy naukowcy

no jak brytyjscy naukowcy biorą się za sprzątanie kosmosu to...

patronat nad tym będzie miał ksionrze Karol - niedorobiony syn jej królewskiej mości, który nawet swoich zębów nie potrafi posprzątać tylko robi to lokaj od wyciskania pasty na szczoteczkę... serio...

angielscy lichwiarze pewnie chca tam szpiega umieścić a nie jakąś śmieciarkę - fałszywe toto było od zawsze...

 

Portret użytkownika alojzy

A jak tam nasz polski,

A jak tam nasz polski, parlamentarny oddział posłów-specjalistów od przestrzeni kosmicznej?
Tak zacne intelektualnie, poselskie grono z pewnością jest w stanie zabłysnąć niejednym pomysłem.

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Skomentuj