Na Księżycu odnaleziono ponad 6 tysięcy nowych kraterów

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Sieć neuronowa odkryła sześć tysięcy nieznanych dotąd kraterów na Księżycu, poinformowano na stronie Arxiv.org. Odkrycie pomoże lepiej zrozumieć pochodzenie satelity.

 

W przeciwieństwie do Ziemi, Księżyc nie ma atmosfery, więc lecące do niego niebiańskie ciała nie płoną w skorupie gazu, ale uderzają bezpośrednio w powierzchnię, pozostawiając ślady, które różnią się rozmiarem. Jednocześnie, z powodu braku atmosfery kraterowej, prawie nie ulegają erozji i pozostają widoczne przez setki tysięcy lat. Dzisiaj naukowcy znają ponad 10 tysięcy kraterów i ciągle szukają nowych. Takie wyszukiwania są zwykle wykonywane ręcznie przez astronomów, co zajmuje dużo czasu, dlatego naukowcy zaproponowali zautomatyzowanie procesu za pomocą systemu sztucznej inteligencji.

 

Zespół programistów prowadzony przez Ari Silburt z University of Pennsylvania użył splotowej sieci neuronowej do wykrywania kraterów. Dane do badań zostały wygenerowane na podstawie mapy elewacji zebranych przez stację orbitującą Lunar Reconnaissance Orbiter. Zdaniem naukowców jest to wygodniejsze niż zwykłe fotografie, ponieważ w przypadku mapy elewacji kąt promieni słonecznych nie wpływa na wygląd krateru. Do analiz wykorzystano obrazy o rozdzielczości 256 × 256 pikseli.

 

Testowanie obrazów nowego odcinka Księżyca wykazało, że komputer był w stanie wykryć 92 procent kraterów w zbiorze danych ludzi. Ręczna weryfikacja danych wykazała, że udział fałszywego rozpoznania sygnału wynosi 11 procent. Ponadto sieć neuronowa odkryła około sześciu tysięcy wcześniej nieznanych kraterów. Nowe dane pomogą lepiej poznać historię powstania układu słonecznego i satelity Ziemi.

 

Algorytmy sztucznej inteligencji są coraz częściej wykorzystywane przez astronomów. Na przykład dzięki ich pomocy naukowcy zaproponowali przewidywanie orbit potencjalnie niebezpiecznych komet. Ponadto komputer są już wykorzystany do określenia składu atmosfery egzoplanet i śledzenia ruchu gwiazd w galaktyce.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Syn

ja dla mnie większość

ja dla mnie większość ksiezycowych kraterow jest niczym zastygajacy "budyn"kotus;)..a zakładając że nasz świat jest elektryczny i wszystko opiera się na kwantowym przeplywie informacji,to jaka przyszłość może nam zagotować sztuczna iteligecja..;)

ps.wesolych swiat;)

Skomentuj