Afryka może przyjąć jedną wspólną walutę cyfrową

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa wystosował odważną propozycję ustanowienia jednej wspólnej waluty dla wszystkich państw tego kontynentu. Dla Afryki oznacza to przede wszystkim stopniowe znoszenie granic i zjednoczenie kontynentu, a być może nawet utworzenie jednego ogromnego superpaństwa poprzez likwidację państw narodowych.

 

Na niedawnym szczycie Unii Afrykańskiej, większość członków podpisało traktat ustanawiający Kontynentalny Obszar Wolnego Handlu. Porozumienie to pozwoli zwiększyć handel pomiędzy krajami afrykańskimi. Teraz prezydent RPA zaproponował utworzenie jednej kontynentalnej waluty, gdyż obecnie w Afryce operuje się ponad 40 różnymi walutami, a niektóre z nich są praktycznie bezwartościowe. Co ciekawe, pomysł ten pojawił się po raz pierwszy już w 1991 roku, czyli równe 8 lat przed wprowadzeniem waluty euro w Europie.

 

RPA jest mocno zainteresowana kryptowalutami. W krajach afrykańskich funkcjonują różne serwisy, które ułatwiają transakcje bezgotówkowe. Jednak Cyril Ramaphosa mówi o wprowadzeniu jednego afrykańskiego pieniądza – fizycznego lub bezgotówkowego. Z dużym prawdopodobieństwem będzie to waluta cyfrowa, gdyż ułatwi ona handel nie tylko w samej Afryce, ale także na poziomie międzykontynentalnym.

Flaga Unii Afrykańskiej

Przypuszcza się, że taka ogólnoafrykańska waluta może pojawić się w nadchodzących latach. Będzie to kolejny istotny krok dla powstania jednego państwa kontynentalnego – czegoś w rodzaju Stanów Zjednoczonych Afryki, których utworzenia chciał Muammar Kaddafi. W podobnym kierunku zmierza Unia Europejska, która planuje wchłonąć państwa członkowskie i przekształcić się w mocarstwo.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Czyżby on?

Czytałem wiadomość że Soros

Czytałem wiadomość że Soros wycofał się z Facezbuka i zainwestował w kryptowalutę Bitcoin.Teraz wiadomości o rozpadzie portalu społecznościowego i nagły pomysł podobny do tego z Unii, wraz z "ożenieniem" ich z Bitcoinem. Czyżby to nowy pomysł spekulanta filantropa na zrobienie kokosowego interesu?

Portret użytkownika euklides

Wszystkie będące obecnie w

Wszystkie będące obecnie w obiegu waluty są w 99% cyfrowe, więc politycy jak zwykle p...ą o czymś o czym nie mają pojęcia. Państwowa kryptowaluta ma mniej więcej taki sens jak publiczny tajny torrent działający wyłącznie na państwowych serwerach.

Skomentuj