Naukowcy odkryli, że wulkan Etna zsuwa się do morza

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Jak donoszą najnowsze wyniki badań, wulkan Etna zsuwa się w kierunku morza. Naukowcy ustalili, że wulkan znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Sycylii przemieszcza się w kierunku Morza Śródziemnego w tempie około 14 mm rocznie.

Eksperci twierdzą, że tempo to jest nadal na tyle niewielkie, że nie ma powodu do niepokoju, jednak badacze sądzą, że odkryte przez nich nietypowe zachowanie Etny, wymaga uważnego monitorowania, ponieważ w przyszłości może się to wiązać z powstawaniem wielu niebezpiecznych osuwisk.

 

Potwierdzenie, że Etna zsuwa się do morza było możliwe dzięki wieloletnim badaniom tego wulkanu. Czujniki GPS wskazują bardzo dokładnie inflację terenu i wszelkie deformacje gruntu. Dane zebrane w ciągu ostatnich 11 lat wskazują, że Etna cały czas porusza się w kierunku południowo-wschodnim. Ruch trwa w stronę miejscowości Giarre.

Ruch Etny jest najprawdopodobniej spowodowany usytuowaniem wulkanu na miękkich skałach osadowych. Choć 14 mm rocznie nie wydaje się być prędkością oszałamiającą, to na geologicznej skali czasu to całkiem spora prędkość, któa będzie skutkowała przemieszczeniem stożka i w konsekwencji jego zsunięciem się do morza.

 

Zapewne dojdzie do tego dopiero za kilkaset tysięcy lat, ale w trakcie trwaia tego procesu należy się liczyć z powstawaniem niszczycielskich osuwisk. Naukowcy uspokajają jednak mieszkańców pobliskich miejscowości, sugerując spokój oraz rekomendując stały monitoring tego najaktywniejszego w Europie wulkanu. Stwierdzono, że jeśli za 10 lat prędkość zsuwania się wulkanu ulegnie podwojeniu, wówczas będzie to powód do niepokoju dla lokalnego społeczeństwa.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Skomentuj