Odnaleziono wrak amerykańskiego krążownika USS Juneau z czasów II wojny światowej

Kategorie: 

Źródło: USS Juneau (CL-52)

Na dnie południowego Pacyfiku u wybrzeży Wysp Salomona odnaleziono szczątki krążownika USS Juneau. Okręt udało się odkryć dzięki inicjatywie poszukiwawczej zorganizowanej przez miliardera i współzałożyciela korporacji Microsoft, Paula Allena.

 

USS Juneau to lekki krążownik typu Atlanta, który wszedł do służby 14 lutego 1942 roku. Jednostka brała udział w bitwie pod Guadalcanal 13 listopada tego samego roku, gdzie została trafiona torpedą wystrzeloną z pokładu japońskiego niszczyciela Murasame. Następnie podczas ewakuacji, USS Juneau został trafiony po raz drugi w tym samym miejscu przez japoński okręt podwodny I-26 i zatonął w ciągu 20 sekund. Spośród załogi liczącej 687 marynarzy, przeżyło tylko 10 osób.

Po 76 latach od tamtych wydarzeń, szczątki amerykańskiego krążownika zostały odnalezione u wybrzeży Wysp Salomona na głębokości około 4200 metrów. Odkrycia dokonano z pomocą bezzałogowej aparatury podwodnej R/V Petrel, wyposażonej w sonar. Dokładne oględziny pozwoliły potwierdzić, że pozostałości na dnie oceanu faktycznie należą do USS Juneau.

 

Zespół kierowany przez Paula Allena ma na swoim koncie liczne sukcesy. Kilka tygodni temu załoga odnalazła wrak amerykańskiego lotniskowca USS Lexington, który został zatopiony przez Japończyków u wybrzeży Australii w trakcie II wojny światowej. Z pomocą zaawansowanej technologii zidentyfikowano również między innymi okręty USS Indianapolis, USS Ward i japoński pancernik Musashi.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj