Chińskie władze zrobiły użytek z ocen obywateli zakazując milionom osób korzystania z transportu

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Od jakiegoś czasu w Chinach funkcjonuje system punktacji ludzi, tzw. kredyt społeczny (Social Credit System), który opiera się na tworzeniu rankingu obywateli, w oparciu o ich dane osobowe, status finansowy oraz to, czym na co dzień się zajmują. Na podstawie rankingu, pożyteczni dla państwa obywatele mają być nagradzani, a ci zbędni lub szkodliwi dla systemu mają być pozbawiani przywilejów. Jednym z pierwszych przykładów działania nowego systemu jest odcięcie części społeczeństwa od możliwości zakupu biletów lotniczych oraz kolejowych na okres do jednego roku. Obostrzenie to ma wejść w życie już od początku maja bieżącego roku.

Chiński rząd ocenia obywateli swojego państwa szczególnie negatywnie na podstawie zachowań takich, jak działalność przestępcza i nadużycia finansowe. Jednak to nie wszystko, kontrola obejmuje nawet codzienność szarych ludzi – to co kupują, mówią i robią. Osoby o „złej ocenie” będą musiały borykać się z karami i ograniczeniami. Kontrolujący system ma wejść w życie całkowicie do 2020 roku, ale niektóre jego działania pojawiają się już teraz.

 

Dawniej chiński rząd blokował mobilność osób ogromnie zadłużonych, jednak najnowsze ograniczenia podróży obejmą znacznie szersze grono ludzi – ponad 7 milionów obywateli. Co kwalifikuje się do ukarania? Jak podaje Reuters, może to być na przykład rozpowszechnianie fałszywych informacji na temat terroryzmu, utrudnianie podróży w trakcie lotu, korzystanie z nieważnego biletu oraz bycie przyłapanym na paleniu w pociągu.

Pojawia się już wiele opinii o tym, że obecny system oceny chińskich obywateli jest nieprzejrzysty. Chińczycy są tak samo narażeni na ukaranie za poważne wykroczenia, jak i za drobne przewinienia. Do najbardziej absurdalnych powodów do wymierzenia kary zakazu podróży należy na przykład pozostawienie roweru w niedozwolonym miejscu na chodniku lub nieszczere przeprosiny za popełnione przewinienie.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet
loading...


Komentarze

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

To tylko wierzchołek góry

To tylko wierzchołek góry lodowej. To czego nie widać, a nad czym pracują jak oszalali to są boty. Sztuczna Inteligencja nic nie zdziała bez armii botów, które będą jej ''rączkami, oczami, uszami.''

Portret użytkownika U_P_Adlina

Co powiedzą? Ano, czy to, o

Co powiedzą? Ano, czy to, o czym mówią w tym artykule ma jakieś znaczenie dla Polski? Popatrz, co robią "polskie" władze. Jawnie wspierają śmiertelnych wrogów Polski. To jest dopiero reżim. Narażanie na śmiertelne niebezpieczeństwo polskich obywateli. Popatrz na reżim uSSmanów, który w więzieniach trzyma najwięcej ludzi na świecie. To są reżimy, ale jakoś umyka to twojej wybiórczej uwadze, co?

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Strony

Skomentuj