Chińskie władze zrobiły użytek z ocen obywateli zakazując milionom osób korzystania z transportu

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Od jakiegoś czasu w Chinach funkcjonuje system punktacji ludzi, tzw. kredyt społeczny (Social Credit System), który opiera się na tworzeniu rankingu obywateli, w oparciu o ich dane osobowe, status finansowy oraz to, czym na co dzień się zajmują. Na podstawie rankingu, pożyteczni dla państwa obywatele mają być nagradzani, a ci zbędni lub szkodliwi dla systemu mają być pozbawiani przywilejów. Jednym z pierwszych przykładów działania nowego systemu jest odcięcie części społeczeństwa od możliwości zakupu biletów lotniczych oraz kolejowych na okres do jednego roku. Obostrzenie to ma wejść w życie już od początku maja bieżącego roku.

Chiński rząd ocenia obywateli swojego państwa szczególnie negatywnie na podstawie zachowań takich, jak działalność przestępcza i nadużycia finansowe. Jednak to nie wszystko, kontrola obejmuje nawet codzienność szarych ludzi – to co kupują, mówią i robią. Osoby o „złej ocenie” będą musiały borykać się z karami i ograniczeniami. Kontrolujący system ma wejść w życie całkowicie do 2020 roku, ale niektóre jego działania pojawiają się już teraz.

 

Dawniej chiński rząd blokował mobilność osób ogromnie zadłużonych, jednak najnowsze ograniczenia podróży obejmą znacznie szersze grono ludzi – ponad 7 milionów obywateli. Co kwalifikuje się do ukarania? Jak podaje Reuters, może to być na przykład rozpowszechnianie fałszywych informacji na temat terroryzmu, utrudnianie podróży w trakcie lotu, korzystanie z nieważnego biletu oraz bycie przyłapanym na paleniu w pociągu.

Pojawia się już wiele opinii o tym, że obecny system oceny chińskich obywateli jest nieprzejrzysty. Chińczycy są tak samo narażeni na ukaranie za poważne wykroczenia, jak i za drobne przewinienia. Do najbardziej absurdalnych powodów do wymierzenia kary zakazu podróży należy na przykład pozostawienie roweru w niedozwolonym miejscu na chodniku lub nieszczere przeprosiny za popełnione przewinienie.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Akamai

To przedsmak tego co już

To przedsmak tego co już niedługo będzie także w Europie.

Nie powiodło się w 1920 roku, będzie zrealizowane teraz.

Europejska rewolucja musi być socjalistyczna, żeby mogła sprostać naszym potrzebom; musi opowiedzieć się za emancypacją klasy robotniczej i stworzeniem ludzkich warunków życia.”

Altiero Spinelli - ideowy patron Unii Europejskiej.

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Portret użytkownika Eva11

No totalna komuna ...

No totalna komuna ...

Znowu ci urzyteczni będą donosić aby innych pogrążyć...

Znowu dorabiać się będą ci na usługach. ...

I to ten wasz chiński wspaniały sprzymierzeniec ...

Niewola poprzez samo wybór....

Zamiast się buntować będą myśleć jak się wybić ....

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Strony

Skomentuj