Mączniki mogą zastąpić wołowinę, wieprzowinę i drób, jako źródło białka na Ziemi

Kategorie: 

Naukowcy odkryli niedawno, że mączniki mogą być żywnością przyszłości. Zastąpią wiele przysmaków pochodzenia zwierzęcego. Według nowego badania opublikowanego w PLoS ONE, zespół holenderskich i belgijskich naukowców twierdzi, że spożywanie mącznika młynarka (lac. tenebrio molitor) i larw drewnojada (lac. zophobas morio), będzie ekologiczną alternatywą dla zwierząt gospodarskich.

 

Badacze porównali wpływ na środowisko produkcji mięsa z larw chrząszczy i mączników, a także produkcję w tradycyjnych farmach zwierzęcych za pomocą trzech parametrów: użytkowania gruntów, zapotrzebowanie na energię i emisje gazów cieplarnianych. Odkryli, że mączniki mają więcej białka niż tradycyjne kurczaki, wieprzowina, wołowina, czy nawet mleko, biorąc pod uwagę tą samą ilość gruntów wykorzystywaną w produkcji.

 

Tradycyjna hodowla zwierząt przyczynia sie do emisji okolo 15 % niebezpiecznych gazów cieplarnianych wytwarzanych przez człowieka. Jedzenie robaków może być dobrym sposobem na pozyskiwanie białka zwierzęcego, unikając jednocześnie negatywnych skutków wiążących się z tradycyjną produkcją zwierzęcą.

 

Większość ludzi uważa, że mączniki to główne źródło pokarmu dla zwierząt, ryb, gadów i ptaków. Jednak owady są już dostępne do spożycia także dla ludzi. Istnieją przepisy na pieczenie ciasteczek i pieczywa, zasmaża się je z ziemniakami, robi się z nich zdrowe frytki i przekąski. Badanie zostało przeprowadzone na Wageningen University Dennis Oonincx w Holandii.


Najważniejszym odkryciem badania jest wykazanie, iż z robaków na niewielkiej ilości gruntów można wyprodukować dużo białka. Populacja naszej planety rośnie, a ilość gruntów na Ziemi jest ograniczona. Konieczne jest wdrożenie bardziej wydajnych i bardziej zrównoważonych systemow produkcji żywności w miarę narastających potrzeb.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Izzo

Czekamy na pomysł chowu

Czekamy na pomysł chowu szarańczy na wolnym wybiegu, bo jest zdrowa i smaczna (podobno). Arabowie i Żydzi jeść tych larw nie bedą bo im religia zabrania, ale Polacy to co innego. Rzucą w Biedronce kilo robala po 1,5 zł to się będą zabijać przy kasie.
Pamiętajcie, kto nie je robala ten Żyd Smile

Portret użytkownika Pacal

"Arabowie i Żydzi jeść tych

"Arabowie i Żydzi jeść tych larw nie będą bo im religia zabrania,"
BZDURA. św Jan Chrzciciel, nad Jordanem, żywił się szarańczą i miodem a ściągali do Niego starozakonni z całej Palestyny i z krain ościennych ówczesnego Rzymskiego Imperium!

Portret użytkownika figa

 mylisz się ! Prawdziwi

 mylisz się ! Prawdziwi Polacy nie tkną tego syfu ! Jesteśmy wybredni i znamy się na świetnym jedzeniu , nasza słowiańska kuchnia nie ma sobie równej ! Ile  ja muszę się napracować przy potrawach , żeby dogodzić mojej familii ! nie wiesz , o czym mówisz !

Portret użytkownika ŚWIATŁO-WIEDZY

To jest chore. Wegetarianizm

To jest chore. Wegetarianizm zmniejsza zużycie Ziemi wielokrotnie, to przez jedzenie zwierząt, żeby wyprodukować 1 kg mięsa trzeba kilkadziesiąt kg zboża a więc i pola. Ci chorzy naukowcy prędzej wymyślą papkę podawaną przez zastrzyk niż zostawią naturę w spokoju. 

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Używasz Adblock? Blokujesz reklamy, ale podoba ci się to co tu czytasz? Wpłać cegiełkę na utrzymanie portalu, albo odblokuj reklamy na ZnZ