Naukowcy odkryli, że wszystkie galaktyki bez względu na rozmiary obracają się z taką samą prędkością

Kategorie: 

Źródło: NASA/ESA

Według szacunków agencji NASA, tylko w widzialnym Wszechświecie może znajdować się ponad 200 miliardów galaktyk. Tymczasem naukowcy z Międzynarodowego Centrum Badań Radioastronomicznych (ICRAR) powiadomili o zaskakującym odkryciu – wszystkie galaktyki bez wyjątku obracają się z taką samą prędkością.

 

Badania wykazały, że galaktyki „pracują” jak w zegarku. Bez względu na ich rozmiary oraz gęstość, wszystkie galaktyki wykonują jeden pełny obrót w ciągu około miliarda lat.

Profesor Gerhardt Meurer z ICRAR powiadomił również, że nawet proste obliczenia matematyczne wskazują, iż wszystkie galaktyki o tej samej wielkości posiadają taką samą średnią gęstość wewnętrzną. Astronomowie zauważyli również znaczną populację starych gwiazd na krawędziach galaktyk, gdzie spodziewano się raczej obecności niewielkiej populacji młodych gwiazd. Dzięki temu odkryciu łatwiej będzie ustalić granice danej galaktyki.

 

Wyniki przeprowadzonych badań pozwolą nam lepiej zrozumieć mechanikę galaktyk. Skoro wszystkie galaktyki faktycznie obracają się w takim samym tempie to na tej podstawie teoretycznie moglibyśmy spróbować odmierzać upływ czasu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika n..

Całkiem możliwe, że istnieją

Całkiem możliwe, że istnieją biliony galaktyk, lecz prawda jest taka, że ludzie dokładnie tego nie wiadzą, ponieważ fizycznie niemożliwe jest, by człowiek zobaczył na swoje własne oczy i "poznał" każdą galaktykę (nie mówiąc już o miliardach gwiazd w każdej z nich).
Gdyby naukowiec chciał osobiście, tylko policzyć 100 miliardów galaktyk, a liczyłby jedną na sekundę, non stop przez 24 godziny na dobę, to zajęłoby mu to ponad 3000 lat!
(przeciętna długość życia człowieka trwa krócej niż 3 miliardy sekund)

Portret użytkownika n..

Precyzyjny ruch galaktyk,

Precyzyjny ruch galaktyk, gwiazd i planet sprawia, że są one najlepszymi i niezawodnymi „chronometrami”.
Uczeni przyrównują ten precyzyjny ruch ciał niebieskich do choreografii skomplikowanego baletu!
Od ziarenka pyłu międzygwiazdowego po najpotężniejszą galaktykę — wszystko porusza się zgodnie z prawami fizycznymi, które Bóg ustalił i zastosował (Hioba 38:31-33).
Dlatego Ten, który to wszystko stworzył, budzi we mnie nieustający podziw i szacunek!

 „Niech w przestworzu niebios powstaną źródła światła, by oddzielały dzień od nocy; mają też służyć za znaki, jak również do określania pór i dni, i lat” (Rodz. 1:14, 19, 26).

Aż dotąd jednak naukowcy nie potrafią ustalić natury czasu, nikt nie potrafi dokładnie orzec, czym on jest.
Tylko Bóg w pełni rozumie czas, bo jest "Tym, który od początku oznajmia zakończenie i od dawna — to, czego jeszcze nie uczyniono” (Izaj. 45:18; 46:10).

Astronomowie oceniają, że w naszym wszechświecie istnieje 125 miliardów galaktyk, a w naszej Galaktyce, nazywanej Drogą Mleczną, istnieje przeszło 100 miliardów gwiazd!

Droga Mleczna ma średnicę około 100 tysięcy lat świetlnych (czyli wiązka światła pędząca z prędkością 300 tysięcy kilometrów na sekundę, potrzebuje na jej przebycie 100 tysięcy lat) A przecież niektóre galaktyki są wielokrotnie większe od naszej!
Biblia mówi, że Jehowa ‛rozpościera’ te ogromne niebiosa niczym zwykłą tkaninę (Psalm 104:2).

Nasze Słońce, to gwiazda tak duża, że mogłaby pomieścić w sobie ponad milion planet wielkości Ziemi, lecz w naszej galaktyce jest zaledwie pyłkiem!
Płonie jakieś 150 milionów kilometrów stąd, ale my czujemy przyjemne ciepło aż z tak daleka! Dobrze, że Ziemia okrąża ten zdumiewający piec termojądrowy w odpowiedniej, doskonałej odległości!
Gdyby znalazła się za blisko — woda na niej by wyparowała, gdyby znalazła się za daleko — woda by zamarzła. Tak czy inaczej, nawet niewielka zmiana odległości sprawiłaby, że Ziemia stałaby się martwą planetą. Ale Słońce nie tylko umożliwia życie. Jest wydajne, nie powoduje zanieczyszczeń, a jego promienie sprawiają nam przecież prawdziwą przyjemność! (Kaznodziei 11:7).
(We wnętrzu Słońca panuje temperatura 15 000 000 °C,  a co sekunda emituje ilość energii równą wybuchowi setek milionów bomb jądrowych!)
Dzięki oddziaływaniu Słońca co roku z mórz i oceanów wyparowuje ponad 400 tysięcy kilometrów sześciennych wody. Powstają z niej chmury, które wiatr rozgania w różnych kierunkach. Uwolniona od zanieczyszczeń, życiodajna woda spada w postaci deszczu, śniegu bądź lodu, uzupełniając ziemskie zasoby wodne.

Moc stwórcza Jehowy rzuca się w oczy również w naszym domu — na Ziemi. Bóg bardzo starannie wybrał dla niej miejsce w bezbrzeżnym wszechświecie!
Wiele galaktyk byłoby zupełnie nieprzyjaznych, dla planety na której istnieje życie. To samo zresztą można powiedzieć o przeważającej części Drogi Mlecznej. Środek Galaktyki jest gęsto usiany gwiazdami. Występuje tam intensywne promieniowanie, a gwiazdy często mijają się w nieznacznej odległości. Z kolei na krańcach Galaktyki brakuje wielu pierwiastków niezbędnych do życia. Nasz Układ Słoneczny, leżący pomiędzy takimi skrajnościami, jest więc również usytuowany idealnie!

O mocy stwórczej świadczy dosłownie każdy szczegół, ale pomyślcie przez chwilę o jej atmosferze.
Idealnie dobrane dla życia powietrze to przecież kolejny cud!
Żyjemy, ponieważ oddychamy!
(nie próbujcie przez dłuższą chwilę nie oddychać, by zrozumieć i docenić ten dar, gdyż może to się skończyć tragicznie)
Ponadto, kiedy zabójcze dla życia promieniowanie kosmiczne dociera do górnych warstw atmosfery, zamienia zwykły tlen w ozon!
W rezultacie powstaje warstwa ozonowa, która pochłania zdecydowaną większość tego promieniowania. Nasza planeta ma więc własny, wspaniały płaszcz ochronny.

Gdziekolwiek dostrzegamy życie, widzimy dowody mocy stwórczej Boga. Możemy ją zobaczyć wszędzie — od olbrzymich sekwoi, przewyższających nawet 30-piętrowe budynki, po mikroskopijne organizmy roślinne, rojące się w oceanach i wytwarzające znaczną ilość tlenu potrzebnego nam do oddychania. Również gleba obfituje w żywe organizmy — owady, grzyby i mikroby, które współdziałają ze sobą w złożonych procesach ułatwiających roślinom wzrost.
 
Ziemia odnosi nawet pożytek z istnienia w naszym cudownym Układzie Słonecznym tak dalekiego, lecz potężnego „obrońcy”, jak planeta Jowisz!
Jest ona przeszło tysiąc razy większa od Ziemi, toteż wytwarza niezwykle silne pole grawitacyjne. Z jakim skutkiem? Pochłania obiekty pędzące przez przestrzeń kosmiczną lub zmienia kierunek ich lotu!
Naukowcy doszli do wniosku, że gdyby nie Jowisz, w Ziemię uderzałoby dziesięć tysięcy razy więcej dużych obiektów niż obecnie!
A bliżej Ziemi znajduje się jej niezwykle przydatny satelita — Księżyc. Poza tym, że jest piękny i służy nocą jako „latarnia”, zawdzięczamy mu stałe, niezmienne nachylenie osi ziemskiej, a co za tym idzie, ustalone, cykliczne pory roku — kolejne wielkie dobrodziejstwo dla istniejącego tu życia!

Ludzie od zawsze patrzą z zachwytem w niebo, a gdy w bardzo pogodną noc za miastem, próbują ustalić ich liczbę, mogą doliczyć się nawet trzech tysięcy, bo właśnie tyle ludzkie oko potrafi dostrzec. Ale liczba gwiazd w rzeczywistości jest tak oszałamiająca, że nikt, chyba nigdy nie zdoła ich wszystkich policzyć!
Wszechświat naprawdę pełen jest dowodów celowego, przemyślanego, niezwykle mądrego i niesamowicie precyzyjnego działaniania Stwórcy!

Ale jeśli ktoś chce wierzyć ateistom w białych kitlach, w te ich wyssane z palca bajki, że cudowny wszechświat, i zdumiewające życie powstało "przypadkiem", bez udziału najwyższej Inteligencji, to jego "wolna wola" i osobista sprawa...

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika ttteis77

"A, przepraszam bardzo . Z

"A, przepraszam bardzo . Z ilu perspektyw jest przekonanie, założenie czy potwierdzenie oglądane? Z 1?!" "a jeśli ziemia by się nie obracała, to powiedzieli by że wszechświat też sie nie obraca?"

Skomentuj