Mączniki mogą zastąpić wołowinę, wieprzowinę i drób, jako źródło białka na Ziemi

Kategorie: 

Naukowcy odkryli niedawno, że mączniki mogą być żywnością przyszłości. Zastąpią wiele przysmaków pochodzenia zwierzęcego. Według nowego badania opublikowanego w PLoS ONE, zespół holenderskich i belgijskich naukowców twierdzi, że spożywanie mącznika młynarka (lac. tenebrio molitor) i larw drewnojada (lac. zophobas morio), będzie ekologiczną alternatywą dla zwierząt gospodarskich.

 

Badacze porównali wpływ na środowisko produkcji mięsa z larw chrząszczy i mączników, a także produkcję w tradycyjnych farmach zwierzęcych za pomocą trzech parametrów: użytkowania gruntów, zapotrzebowanie na energię i emisje gazów cieplarnianych. Odkryli, że mączniki mają więcej białka niż tradycyjne kurczaki, wieprzowina, wołowina, czy nawet mleko, biorąc pod uwagę tą samą ilość gruntów wykorzystywaną w produkcji.

 

Tradycyjna hodowla zwierząt przyczynia sie do emisji okolo 15 % niebezpiecznych gazów cieplarnianych wytwarzanych przez człowieka. Jedzenie robaków może być dobrym sposobem na pozyskiwanie białka zwierzęcego, unikając jednocześnie negatywnych skutków wiążących się z tradycyjną produkcją zwierzęcą.

 

Większość ludzi uważa, że mączniki to główne źródło pokarmu dla zwierząt, ryb, gadów i ptaków. Jednak owady są już dostępne do spożycia także dla ludzi. Istnieją przepisy na pieczenie ciasteczek i pieczywa, zasmaża się je z ziemniakami, robi się z nich zdrowe frytki i przekąski. Badanie zostało przeprowadzone na Wageningen University Dennis Oonincx w Holandii.


Najważniejszym odkryciem badania jest wykazanie, iż z robaków na niewielkiej ilości gruntów można wyprodukować dużo białka. Populacja naszej planety rośnie, a ilość gruntów na Ziemi jest ograniczona. Konieczne jest wdrożenie bardziej wydajnych i bardziej zrównoważonych systemow produkcji żywności w miarę narastających potrzeb.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Izzo

Czekamy na pomysł chowu

Czekamy na pomysł chowu szarańczy na wolnym wybiegu, bo jest zdrowa i smaczna (podobno). Arabowie i Żydzi jeść tych larw nie bedą bo im religia zabrania, ale Polacy to co innego. Rzucą w Biedronce kilo robala po 1,5 zł to się będą zabijać przy kasie.
Pamiętajcie, kto nie je robala ten Żyd Smile

Portret użytkownika Pacal

"Arabowie i Żydzi jeść tych

"Arabowie i Żydzi jeść tych larw nie będą bo im religia zabrania,"
BZDURA. św Jan Chrzciciel, nad Jordanem, żywił się szarańczą i miodem a ściągali do Niego starozakonni z całej Palestyny i z krain ościennych ówczesnego Rzymskiego Imperium!

Portret użytkownika figa

 mylisz się ! Prawdziwi

 mylisz się ! Prawdziwi Polacy nie tkną tego syfu ! Jesteśmy wybredni i znamy się na świetnym jedzeniu , nasza słowiańska kuchnia nie ma sobie równej ! Ile  ja muszę się napracować przy potrawach , żeby dogodzić mojej familii ! nie wiesz , o czym mówisz !

Portret użytkownika ŚWIATŁO-WIEDZY

To jest chore. Wegetarianizm

To jest chore. Wegetarianizm zmniejsza zużycie Ziemi wielokrotnie, to przez jedzenie zwierząt, żeby wyprodukować 1 kg mięsa trzeba kilkadziesiąt kg zboża a więc i pola. Ci chorzy naukowcy prędzej wymyślą papkę podawaną przez zastrzyk niż zostawią naturę w spokoju. 

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem