Ustalono, że miasta wpływają na ziemski klimat

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Od dawna wiadomo, że urbanizacja może wpływać na klimat. Na przykład w miastach z powodu obecności gęstych zabudowań i drapaczy chmur, temperatura powietrza jest zwykle wyższa niż na obszarach wiejskich. W nowym badaniu naukowcy ustalili, w jaki sposób środowisko miejskie wpływa na rozmieszczenie i ilość opadów.

Klimatolodzy, pod kierunkiem hinduskiego specjalisty, Supansa Paula i jego amerykańskiego współpracownika Briana Freitaga, wybrali do przeanalizowania dwa miasta. Położone w argentyńskim górskim regionie San Miguel de Tucuman, oraz Mumbaj, który znajduje się na wybrzeżu Indii.

 

Aby określić wpływ urbanizacji na pogodę, naukowcy wykorzystali dane pochodzące z automatycznych stacji pogodowych oraz ze znanych modeli klimatycznych. Wyniki pokazały, że mimo skrajnie różnych warunków geograficznych, w obu miastach można zaobserwować korelację między obserwowanymi zjawiskami pogodowymi a obecnością środowiska miejskiego.

Okazało się, że symulacje uwzględniające ten czynnik tworzą dokładniejsze prognozy pogody. Stwierdzono, że budynki mogą wpływać na rozkład chmur deszczowych. Tak więc w niektórych rejonach Mumbaju opady były silniejsze niż w innych. Z kolei krajobraz miejski w San Miguel de Tucuman zwiększył ilość opadów o 1 do 2%.

 

Konkluzja z badania jest taka, że rozwój terytoriów miejskich zawsze wpływa na pogodę i to niezależnie od położenia geograficznego miast. W związku z tym meteorolodzy powinni brać to pod uwagę przy tworzeniu nowych modeli pogodowych, co może być kluczowe w celu zwiększenia sprawdzalności prognoz pogody.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika inzynier magister

Moim zdniem w miastach tworzy

Moim zdniem w miastach tworzy się klimt  psychiczny, bo niektóre miasta sąa jakoś dziwnie lepsze od innych, ale ostatnio na zachodzie europy tworzy sięstraszny klimat śmierci w miastach opanowanych przez islamskie wojsko, które wprowadza zastraszanie obywateli i swojąduchowość, obcąa chrześcijaństwu ! Elity eurokołchozu chcą nas zniszczyć i zrobić z ludzi roboty, w USA podobnie ! Nasi kapłani to rozumieją i na szczęście o tym mówią ! "- W miejsce religii proponuje się „religię obywatelską” (…) Europa jest gotowa uklęknąć przed jakąś wielką czarną pustką, jakimś brakiem, bytem tak bardzo nieuchwytnym ze można zadać pytanie – „po co w ogóle istnieje?” – powiedział abp. Marek Jędraszewski na konferencji poświęconej kondycji cywilizacji chrześcijańskiej we współczesnej Europie.Słowa krakowskiego arcybiskupa dotyczyły usilnych prób zastąpnienia chrześcijaństwa przez synkretyzm religijny proponowany przez europejskie elity. Duchowny zaznaczył, że dzisiejsza Europa pragnie odciąć się od swojego chrześcijańskiego dziedzictwa. W jego miejsce chce wstawić „religię obywatelską”, która jest zbiorem haseł, zasad i „wartosci” takich jak: demokracja, równość, tolerancja, naturalność bycia razem. Chce stworzyć na nowo prawdę o Bogu nie zwracając uwagi na treść zawartą na kartach Ewangelii i w chrześcijańskiej tradycji.: http://www.pch24.pl/abp--jedraszewski--europa-jest-gotowa-ukleknac-przed-wielka-czarna-pustka,58971,i.html#ixzz59vG7RzYb

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj