NASA opracowuje statek kosmiczny, który będzie mógł staranować lub zniszczyć zagrażające nam asteroidy

Kategorie: 

Źródło: LLNL

NASA oraz agencja National Nuclear Security Administration (NNSA) pracują nad nowym projektem statku kosmicznego, który mógłby odeprzeć potencjalnie niebezpieczną asteroidę. Statek otrzymał nazwę HAMMER (Hypervelocity Asteroid Mission Mitigation for Emergency Response) - po polsku "Młot".

 

HAMMER ma posiadać dwa tryby. W pierwszym działałby niczym kinetyczny impaktor, który walnie w asteroidę, aby delikatnie zepchnąć ją z kursu. Pozwoliłoby to uniknąć ewentualnej kolizji z Ziemią. Jeśli jednak naukowcy nie będą dysponować czasem, drugim rozwiązaniem będzie zdetonowanie ładunku jądrowego celem zniszczenia lub odbicia obiektu. Właśnie w tym przypadku zaangażowanie NNSA jest kluczowe.

W nowym badaniu, NASA wykorzystała asteroidę Bennu jako hipotetyczny test dla statku. Asteroida jest celem eksploracyjnej misji OSIRIS-REx. Szanse, że Bennu uderzy w Ziemię w 2035 roku wynoszą 1 do 2700. Gdyby nastąpiła kolizja z asteroidą, konsekwencje byłyby druzgocące.

 

HAMMER waży 8,8 tony. Przy planowej prędkości zderzenia wynoszącej ponad 35000 km/h może on wykorzystać ogromną siłę. Jednak jedna sonda nie jest w stanie odbić asteroidy takiej jak Bennu. Dlatego NASA sugeruje rozmieszczenie małej floty statków kosmicznych w kosmosie. Wielokrotne uderzenia pozwolą spowolnić i zmienić trajektorię lotu zagrażającego Ziemi ciała niebieskiego.

W przypadku niepowodzenia, istnieje drugi tryb zakładający użycie ładunku nuklearnego. Według analiz, obecna amerykańska broń jądrowa jest wystarczająco potężna, by zniszczyć obiekt taki jak Bennu. Dokładniejsze informacje dotyczące operacji będą znane dopiero, kiedy sonda OSIRIS-REx dostarczy próbkę asteroidy na Ziemię. Ma to nastąpić w 2023 roku. Być może interwencja nie będzie w ogóle potrzebna, jednak starania naukowców mogą okazać się pewnego dnia zbawienne dla gatunku ludzkiego.

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika alojzy

Tyle milionów lat było spoko

Tyle milionów lat było spoko z gruzem kosmicznym i w ogóle było fajnie (pomijamy dinozaury).
Ale tylko 100 lat minęło odkąd oderwano się od ziemi za pomocą maszynki z papieru, drewna i połowy kosiarki i nagle histeria: jak nie zbudujemy rakiety do odpychania asteroidów to wszyscy zginiemy!!

Portret użytkownika nitjer

Ciekawe czy ten "Hammer" (

Ciekawe czy ten "Hammer" ("Młot") w ogóle powstanie? W Kongresie USA lubią ciąć koszty i tego typu plany być może pozostaną tylko w sferze projektów. Albo prezydent USA, Trump powie, że to niesprawiedliwe aby tylko USA ponosiły koszty takiego zabezpieczenia Ziemi przed niebezpieczeństwem z kosmosu. I jeśli ONZ skutecznie opodatkuje wszystkie państwa na ten cel to flotylla antyasteroidowych "Młotów" powstanie, a jak politycy w rozmaitych krajach uznają, że ich na to nie stać - nici z tego wyjdą. Oczywiście USA stać na samodzielne zbudowanie grupy takich niszczycieli małych planetoid NEO. Musiałyby jednak USA uszczuplić swoje wydatki wojskowe, przestać kontynuować wojnę w Syrii, eksport "demokracji", finansowanie kolorowych rewolucji itp. A na takie decyzje nie zgodzi się sprawujący faktyczną władzę w Stanach Zjednoczonych sektor polityczno-wojskowy. Tak że nie podniecam się specjalnie tymi doniesieniami o projektowaniu takich statków. Bardzo dobrze, że się coś takiego projektuje, ale co z tego wyjdzie to dopiero przyszłość pokaże. 

Skomentuj