Podróże kosmiczne powodują długotrwałe zmiany w ludzkim DNA

Kategorie: 

Źródło: NASA

Podróże kosmiczne są niebezpieczne z wielu względów, lecz nawet gdy wszystko idzie zgodnie z planem, krótki pobyt w kosmosie może zmienić ludzkie DNA. NASA przeprowadziła badania na astronaucie Scottcie Kellym i jego bracie bliźniaku Marku, które udowodniły jakie zmiany w ogranizmie wprowadza długotrwałe przebywanie w kosmosie.

 

Scott Kelly spędził ponad 500 dni w kosmosie, a na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej spędził aż 342 dni. Jego brat Mark, który jest emerytowanym astronautą, jest identycznym bliźniakiem i ma takie samo DNA. Zapewniło to NASA możliwość zbadania, w jaki sposób długoterminowe podróże kosmiczne wpływają na ludzkie ciało i na geny. Jak się okazuje, po powrocie Scotta na Ziemię odkryto, że jego DNA znacznie się zmieniło.

„Telomery Scotta (zakończenia chromosomów, które skracają się, przedkładając to na proces starzenia) faktycznie stały się znacznie dłuższe w przestrzeni kosmicznej.” – wyjaśnia NASA. – „Chociaż odkrycie to zostało przedstawione w 2017 r., zespół zweryfikował to odkrycie za pomocą kolejnych testów. Dodatkowo, nowym odkryciem jest to, że większość telomerów skróciła się w ciągu dwóch dni po powrocie Scotta na Ziemię.”

Większość genów Scotta rzeczywiście powróciła do normy po krótkim czasie na Ziemi, jednak nie wszystkie. Według naukowców, około 7% genów Scotta Kelly'ego wykazuje długotrwałe zmiany w porównaniu do genów jego brata.

Badanie bliźniąt było wstępnym krokiem w kierunku ostatecznej misji załogowej na Marsa. NASA planuje taką misję i obecnie pracuje nad technologią, która faktycznie umożliwi tak długą podróż. Lot na Marsa potrwa trzy lata, co oczywiście będzie najdłuższym odcinkiem do przebycia w historii lotów kosmicznych. Czy ciało ludzkie może sobie poradzić z taką podróżą? Być może już niedługo będzie nam dane się przekonać, ponieważ pierwsza załogowa misja na Marsa jest planowana na lata 30. XXI w.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika jol

Sławcio: jest to dwuznaczne i

Sławcio: jest to dwuznaczne i niewyjasnione precyzyjnie, wydłużanie telomerów doprowadziloby do dlugowiecznosci lub niesmiertelności być może, co nie zmienia faktu, że po powrocie na Matkę Ziemię telomery wracają do pozycji wyjsciowej - czyli skracają się. Co do tych 7% zmian w DNA na stałe - nie podano praktycznie żadnych danych - więc artykuł jest delikatnie mowiac mało użyteczny

Portret użytkownika Wojwit

Jeśli mają lecieć tam, gdzie

Jeśli mają lecieć tam, gdzie powysyłali te swoje łaziki, to spokojnie mogą sobie odbyć podróż bez skafandrów. Tylko ponudzą się co nieco na miejscu. Chociaż...  Czas im urozmaicą transmisje z wiszenia na sznurkach czyli robienie z siebie merdialnych maup. Ale za to reszta dnia wolna. Za to kłamać nauczą się perfekcyjnie. 

Portret użytkownika Cassie

Masło maślane, mydło mydlane.

Masło maślane, mydło mydlane... 

To nie jest żadna informacja. To tak jak przychodzi Jasio ze szkoły i mówi do mamy, że nauczycielka stwierdziła u niego poprawę w tym tygodniu. 

Co było wcześniej nie tak? W czym jest ta poprawa? Jaki efekt daje ta poprawa? Pytań i informacji może być wiele.

Taka samo tutaj. Jakie zmiany zaobserwowano w detalach zewnętrznej budowy jak i genetycznej. Trzeba pokazać zdjęcia bliźniaków sprzed wyprawy w zestawieniu zdjęć po wyprawie. Może jednak te różnice zewnętrzne były już widoczne poprzednio, tylko z upływem lat pogłębiły się i wcale to nie pobyt w kosmosie miał na to wpływ. Można podać w tym temacie dużo więcej niż zostało przedstawione. W skali 1 do 10 artykuł informacji zawiera tylko 2pt. Czyli nic.... 

Portret użytkownika Trójkąt Osmiokątny

Proszę, nie bądź ku*wa smutny

Proszę, nie bądź ku*wa smutny. Starożytny egipt wiedział o tym, że ziemia jest kulista a w 21 wieku z dostępem do wszelkiego sprzętu, jakieś grono zacofanców uważa ziemie za płaską powierzchnie. W sumie wiesz co? Może być nawet krztałtu ch*ja i tak tu umrzesz jak każda inna osoba, nic ci to nie da czy będzie kwadratowa, płaska czy tam fletowata. Siedz, płać człowieku podatki i oglądaj tvn, albo ewentualnie jutubowskich płaskoziemców i ich spiski które i tak nic nie wniosą.

Portret użytkownika goscxl

Żeby komuś dowalić nie musiś

Żeby komuś dowalić nie musiś przeklinać . To że Ziemia jest okrągła to wiadomo tylko jakia ma żeczywistą średnić . Bo jak do dnia dzisiejszego nie znalazłem żadnego wytłumaczenia w jaki sposób tak wielki Ksieżyc jest zaparkowany przy Ziemii. W stosunku do Ziemi jest po prostu za duży. W wielkiej Brytani zbudowano kiesyś najdłuższy i prosty odcinek kanału wodnego . po wielokrotnych doświadczeniach nie zaopserwowano efektu znikniecia łódki za linia horyzontu. Tak samo jak weźmież lunete lub teleskop i na plaży zobacz odpływajace statki których nie powinieneś już zobaczyć bo znalazły sie za horyzontem za pomoca lunety ich zobaczysz.  Znajdz zdjęcie Ziemi wykonane z kosmosu tak aby cała Ziemia była uchwycona za pomoca jednego zdjecia . Po prostu niema. Efekt płaskiej Ziemi może wystepować wtedy gdy jej średnica Ziemii , jest o wiele większa od tej którą my znamy. Bardzo łądne zdjęcia były tego samochodu w kosmosie na tle Ziemii. Myślełem że będa pokazywać przez cały czas ( lub przez jakiś czas ) jak oddala sie od Ziemi te autko aby wreście zobaczyc Ziemie w miare z dużej odległości , ale nic z tego. 

Portret użytkownika Eva11

Tak Ci tylko wmawiają ..

Tak Ci tylko wmawiają ..

A gdyby się okazało ,że ta ziemia nie ma końca ?

I nagle ludzie się dowiedzieli ,że tam dalej jest piękny bezkres gdzie natura rozkwita i możesz być wolny ...

Jak myślisz ilu by miało to gdzieś ?

Żyć ,a przeżyć życie to różnica....

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika rosomak

Tam gdzie natura rozkwita...

Tam gdzie natura rozkwita... Poetyczna wizja tyle że natura nie jest przyjazna człowiekowi. Przynajmniej współczesnemu. Odmrozibyś sobie tyłek  podczas pierwszej cudownie mroźnej i jakże malowniczo skrzącej się blaskiem śniegu, zimy. a szybko zweryfikowałbyś swój zachwyt.

Strony

Skomentuj