Naukowcy szukają sposobu na biologiczne „zatrzymanie czasu”

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com, Wikimedia Commons/Willow Gabriel, CC BY-SA 2.5

W DARPA powstał specjalny program znany jako "Biostaza", który ma na celu zwiększenie szans na przetrwanie rannych żołnierzy na polu bitwy. Ranni mają być poddani zabiegowi wywołującemu specjalny rodzaj letargu, który zwiększy szansę otrzymania pomocy medycznej na czas.

Kiedy ktoś zostaje ciężko ranny podczas walki, najważniejszym czynnikiem w utrzymaniu tej osoby przy życiu jest zapewnienie niezbędnego leczenia tak szybko, jak to tylko możliwe. W tym celu naukowcy z Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA) zbadali możliwość spowolnienia reakcji biochemicznych w ciele rannych żołnierzy. Działanie to ma na celu umieszczenie organizmu w stanie zawieszenia, dopóki nie nadejdzie pomoc.

Inspiracją dla tego pomysłu były niesporczaki, mikroskopijne stworzenia, które mogą wejść w stan „kryptobiozy”, aby przetrwać mroźne temperatury, odwodnienie, a nawet promieniowanie kosmiczne.

Kluczem do osiągnięcia tego stanu u ludzi, jest kontrola specjalnych białek, znanych jako katalizatory, które przyspieszają szybkość reakcji chemicznych.

„Naszym celem w Biostazie jest kontrolowanie tych białek i spowalnianie procesów w nich zachodzących, abyśmy mogli z łatwością wprowadzić organizm w stan zawieszenia. Dzięki temu, odniesione rany bądź choroby zostaną zatrzymane.” – powiedział kierownik programu Tristan McClure-Begley.

Możliwość wykorzystania tej technologii na rannych żołnierzach jest póki co jedynie odległym planem. Jednak jeśli zespół odniesie sukces, program może okazać się nieoceniony również w innych sytuacjach, na przykład jako część wyposażenia karetek pogotowia.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.plKomentarze

Portret użytkownika igm

Biologiczny System na Ziemi

Biologiczny System na Ziemi obejmuje wszystko co żyje, również Człowieka, póki co nie zapanujemy nad biologią bo to nie nasz ludzki wynalazek.

Obdarowano nas nieprzeciętnymi zdolnościami umysłu ale żeby te zdolości odkryć potrzeba rozwoju wewnętrznego, spojrzenia na siebie od wewnątrz a potem z zewnątrz i nie przez technikę a własny rozum, który dokona samooceny i skieruje na odpowiednią drogę poznania i rozwoju. Oceny naszych zdolności dokonują w dzieciństwie rodzice, choć nie zawsze trafnie to potem jako dorośli mamy szansę zmieniać nasze zainteresowania, jednak żeby nie zostać skierowanym na manowce życia trzeba poznać siebie, trzeba być otwartym na drugiego człowieka, na zbiorowość, w której żyjemy.

Sam Człowiek jako składowa będzie podlegał Systemowi Technicznemu bo właściwości naszych mózgów są do tego Systemu stworzone. Podobnie jak słonecznik wypatruje Słońca, Człowiek wypatruje cudów techniki i z czasem zaczyna je sam tworzyć. Tacy jesteśmy i przez tę cechę (póki co) bardzo łatwo nami manipulować bałamucąc ludzkimi możliwościami, ponad przeciętnymi zdolnościami organizmu w połączeniu z techniką, w zamysłach ludzkie roboty, żyjące głowy, hybrydyzacja, ludzie maszyny, to wszystko nas zniszczy i cofnie o lata świetlne w rozwoju technicznym.
To takie kuszenie nas by sprawdzić nasze umysły jak daleko damy się prowadzić w nieznane nawet za cenę unicestwienia, bo do SystemuTechnicznego na pełnoprawnych przedstawicieli nie ma wstępu umysł słaby wewnętrznie, bez własnych fizycznych barier ochronnych, barier psychicznych i mentalnych. Dlatego tak ważne jest by kolejny system panował nad wprowadzaniem tzw. nowinek technicznych do życia ludzi. Ale mamy jeden kłopot - w tym systemie o wszystkim decydują ludzie bez wyobraźni, słabi psychicznie, bez doświadczenia i goniący za popularnością i kasą, za zbytkami dla własnej kasty. Ten system to System Polityczny, który miał być koordynatorem rozwoju a stał się systemem ucisku. Należy to podkreślać bo taki rozwój prowadzony przez ten system będzie trwał do pewnego momentu by za kolejnym zakrętem napotkać ścianę, której nie zburzy najnowocześniejszy czołg czy rakieta samosterująca i zacznie się cofanie i weryfikacja błędów. Szkoda tylko, że znów trzeba powtarzać lekcje i grzebać w przeszłości dziejów by znaleźć dowód istnienia człowieka.

Z nowymi doświadczeniami zapominamy, że najważniejszy jest dla nas System Biologiczny a żadna technika nas nie uzdrowi jeśli materiał wyjściowy będzie (za przeproszeniem) "gówno wart''. Technika sama w sobie ma nam służyć do ciekawszego i pełniejszego przeżywania życia, odkrycia kim jest Główny Projektant, który zaprojektował nam ten świat, a może i nas. Czy bez techniki wiedzielibyśmy, że kwiaty nie wyglądają tak jak je widzimy bo nie zostały zaprojektowane dla nas tylko dla owadów, a same owady to dopiero cuda inżynierii biologicznej, nie mówiąc już o bardziej skomplikowanych żywych istotach. Wszystkie urządzenia, wynalazki techniki w każdej dziedzinie dbającej o człowieka i środowisko a odkrywajace przed nami ten zadziwiający świat są właściwe.

Powinniśmy być pewni, że takich kolonii ludzkich jak ziemska jest we Wszechświecie tysiące, bo Ziarno rzucone w grunt przy sprzyjających warunkach kiełkuje i rozwija się a nawet w warunkach ekstremalnych trwa i zadziwia wolą życia. Czy wszystkie cywilizacje obrały kurs na samozniszczenie? Nie, są potężne cywilizacje ludzkie mające w małym palcu nasze problemy, z którymi my zmagamy się jak mrówka w mrowisku oni rozwiązali by taki problem rozumem Człowieka a nie mrówki. To nie jest przepaść cywilizacyjna tylko zmiana orbity w myśleniu.

Portret użytkownika alojzy

Zabawna sytuacja: zgadzam się

Zabawna sytuacja: zgadzam się z wnioskami, ale nie zgadzami się z "przyczynami" prowadzącymi do tych wniosków. W skrócie: krzywo patrzę na tego "głównego projektanta" i powszechność cywilizacji/życia - przydałby się w końcu jakiś dowód.
 

Portret użytkownika NIEDŹWIEDŹ

Czasu jako takiego nie można

Czasu jako takiego nie można zatrzymać ponieważ on nie istnieje. Natomiast procesy biologiczne można spowolnić. Na przykład poprzez zwolnienie metabolizmu i obniżenie temperatury ciała. Przykładem jest rekin polarny ,o którym zresztą niedawno był tu artykuł. Rekin miał bodajże 400lat , rósł 1cm na rok i pływał w wodzie o temperaturze -2 stopnie. Zapewniło mu to długi żywot.

Portret użytkownika Medium

Piszesz jawną sprzeczność w

Piszesz jawną sprzeczność w dwóch następujących po sobie zdaniach:

Czasu jako takiego nie można zatrzymać ponieważ on nie istnieje. Natomiast procesy biologiczne można spowolnić.

Pojęcie spowalniać jest pochodne od pojęcia czasu.

Czas istnieje. Pewnego rosyjskiego badacza czasu, odkrywcę zasad nim rządzących kompletnie zdyskwalifikowano. W sieci można znaleźć wypowiedź jego syna.

Portret użytkownika Medium

Strasznie ubogi artykulik.

Strasznie ubogi artykulik. Brak nawet informacji, czy ranny sam mógłby wobec siebie zastosować procedurę, czy potrzebuje drugiego do pomocy.

Przypominam, że jogini potrafią sami pogrążać się w stan anabiozy i żadna DARPA im niepotrzebna.

Dlaczego by nie zacząć kroczyć ścieżką samorozwoju i osiągać mistrzostwo bez żadnego instrumentalnego nowoczesnego wsparcia? Dlaczego współczesność woli człowieka traktować instrumentalnie?
 

Portret użytkownika Eva11

To nie zatrzymanie czasu

To nie zatrzymanie czasu biologicznego ,a jedynie procesów jakie zachodzą w organizmach żywych...Choć napewno się im to nie uda ..Bo zegar tyka i  będzie tykal ...

Już zepsuli tyle w tym świecie ,że lepiej niech zostawia czas w spokoju ....

Nie znajdą nic co jest sprzeczne z planem stworzenia.

Człowiek musi naprawiać wnętrze,a nie ciało które i tak o ironio upośledza w imię ratunku ....

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika Max 1983

A żeby było jasne ,przeciwko

A żeby było jasne ,przeciwko ziółką czy nawet homeopatii tez nic nie mam.Nawet jakiś czas stosowałem.Najlepiej jak te rzeczy ida w parze.Przesadne ufanie medycynie ,czy zachwycanie się technologią też nie jest dobre.Ale warto kibicowac tym którzy chcą dobrze a ufam ,że ich zamiary są dobre.

Trwam na tej planecie tylko dlatego że wierzę iż zobacze jej koniec .To będzie ostatnia i zarazem najpiękniejsza rzecz jaką zobaczę.

Portret użytkownika Max 1983

Znam osobę z wada serca(dosyć

Znam osobę z wada serca(dosyć skomplikowana ,szczegóły nie na moja głowę)ktory ma wszepione urzadzenie o nazwie Kardiowerter-defibrylator (ICD)W sumie jeszcze młody człowiek 38 lat.Jego serce już dwa razy stawało ,raz byłem tego świadkiem facet sie przewrócił i gdy już spanikowany miałem wyciągac telefon i dzwonić na pogotowie to ....zaczał wstawać.Zwyczajnie jego serce staje ,ale to urzadzenie przywraca własciwy rytm.Kilka dni temu był głośny przypadek we Włoszech ,piłkarz 31 lat umarł bo serce staneło.Być może cierpiał na to samo co ten znajomy ,ale tego nie wykryto i nie miał wszczepionego tego urządzenia.Gdyby miał pewnie by serce ponownie"odpaliło"i by teraz siedział z rodziną, a nie lezał w grobie.

Do czego zmierzam?Gdyby ludzie mieli takie podejscie jak ty to ten znajomy tez już by dawno był "spożywany"przez robaki.

Nie wiem czy jakiś plan ma stwórca ,czy w ogóle ten stwórca istnieje ,ale jeśli istnieje to zakładam ,że dał nam mózgi po to żebyśmy myśleli ,szukali rozwiązań również na różne choroby i wady(którymi jak rozumiem nas obdarzył żebyśmy za wesoło nie mieli)

Akurat wielkim piewca medycyny nie jestem, bo mnie akurat zawiodła i to mocno ,ale na świecie miliony ludzi żyją dzięki jej rozwojowi.Mimo wszystko ciesze się ,że są ludzie którzy na poważne wady serca oferują rozruszniki czy takie urzadzenia o jakich napisałem ,a nie np ziółka.Albo że są naukowcy którzy walczą o to by sparaliżowana osoba mogła się ze światem porozumiewać choćby za pomocą ruchu oczami a nie siedzą przy łózku i się modlą mówiąc "Taka była wola Boża"

A co do tego konkretnego pomysłu ,to jest realny jak najbardziej .Mój dziadek (od strony ojca)zmarł wieku 54 lat na zawał pod płotem własnego domu.Była niedziela karetka jechała ....30 minut.To były lata 70-te mało kto umiał udzielić pierwszej pomocy itp.Gdyby przyjechali pare minut szybciej może by żył.Czas jest kluczowy i to normalne że naukowcy chcą nam go dac trochę więcej.Cudu nie ma, nikt nie będzie wiecznie żył ,ale czasem to czy ktoś umrze po 5 minutach czy dopiero 15 jest decydujące.

Trwam na tej planecie tylko dlatego że wierzę iż zobacze jej koniec .To będzie ostatnia i zarazem najpiękniejsza rzecz jaką zobaczę.

Portret użytkownika Eva11

Dokładnie ,aby sobie lepiej

Dokładnie ,aby sobie lepiej radzić ...

Ale choć znaleźliśmy rozruszniki serca, inkubatory  ..Nie zozrozniamy co ma na pomagać ,a co nas niszczy ...

Lub wielu tych co ma na myśli jedynie władze ,znalazło sposób na oglupuanie . .

I to właśnie też dzięki temu sprytnemu ,,mózgowi ,,

 

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika Max 1983

Na świecie jest dobro i zło

Na świecie jest dobro i zło ,jedni wykorzystują mózg do czynienia dobra drudzy zła....te działania opisane w artykule zaliczam do czynienia dobra.Jedyne co mnie denerwuje to fakt ,że gdy my bedziemy nadal umierali na wiele dolegliwości, to możni tego świata już dawno będą się z tego leczyć jak gdyby to byl katar.Niestety zanim "zwykli"śmiertelnicy dostaną nowe metody leczenia ,wydłuzania życia ,poprawiania jego jakości itp, to bogacze i władza będzie się tym już cieszyć od wielu lat.Nie wiele tez da rozwój medycyny ,jeśli będziemy niszczyć nature ,środowisko i wywoływac wojny.

Trwam na tej planecie tylko dlatego że wierzę iż zobacze jej koniec .To będzie ostatnia i zarazem najpiękniejsza rzecz jaką zobaczę.

Portret użytkownika Medium

Niestety zanim "zwykli

Niestety zanim "zwykli"śmiertelnicy dostaną nowe metody leczenia ,wydłuzania życia ,poprawiania jego jakości itp, to bogacze i władza będzie się tym już cieszyć od wielu lat.
 

Nie ma czego zazdrościć bogaczom. Najważniejsze czym dysponujemy to optymizm i gotowość do zdrowienia, do walki o siebie samego.

Przypominam ważne słowa Chrystusa: "Wstań i idź!", które każdy chory nawet poważnie na sztandarze mieć powinien. I nie idzie tu o bierną wiarę że inni pomogą (oni zrobią swoje), ważniejsza jest własna wola zdrowienia, bo bez tego żaden cudowny uzdrawiacz skuteczny nie będzie.

Portret użytkownika alojzy

"Naukowcy szukają sposobu na

"Naukowcy szukają sposobu na biologiczne „zatrzymanie czasu”" ... "specjalny program znany jako "Biostaza", który ma na celu zwiększenie szans na przetrwanie rannych żołnierzy na polu bitwy."

Hihi, ale jaja: niby tak zwany człowiek rozumny, ale mając do dyspozycji: "zatrzymanie czasu" i "zatrzymanie wzajemnego mordowania się" - od razu zacznie dziarsko pracować nad zatrzymaniem czasu. Ta druga możliwość nawet nie mieści mu się w świadomości Smile
Czasem zastanawiam się czy potop nie jednak był przypadkiem całkiem sensownym rozwiązaniem.

Strony

Skomentuj