Amerykańskie czołgi otrzymają niewidzialną tarczę ochronną

Kategorie: 

Źródło: US Army

Stany Zjednoczone modernizują czołgi M1 Abrams. US Army chce zakupić zaawansowane systemy ochrony przed pociskami przeciwpancernymi. Maszyny zostaną wyposażone w niewidzialną tarczę, która ochroni przed wszelkimi zagrożeniami na polu walki.

 

Siły zbrojne USA kupują system Trophy, który został opracowany przez izraelski koncern zbrojeniowy Rafael. Jak podaje FOX News, Izrael już od 2009 roku wykorzystuje go do ochrony swoich czołgów Merkava. Zatem jest to technologia, którą już wielokrotnie wypróbowano na polu bitwy między innymi w Strefie Gazy.

Niewidzialna tarcza korzysta z zaawansowanych algorytmów. Składa się między innymi z radaru i dwóch wyrzutni pocisków. System nieustannie monitoruje otoczenie, a gdy wykryje nadlatującą rakietę ustali jej prędkość lotu i trajektorię. Jeśli system uzna, że rakieta uderzy w czołg, z pokładowego działa odpalony zostanie pocisk, który natychmiast wyeliminuje zagrożenie.

Trophy zapewnia 360-stopniową ochronę i zabezpiecza np. przed ostrzałem z granatnika czy przed przeciwpancernymi rakietami kierowanymi. Cechuje się bardzo wysoką skutecznością. Choć niektóre państwa świata rozwijają podobne tarcze ochronne dla swoich czołgów to wiadomo, że izraelski system Trophy powstał jako pierwszy i jest w pełni funkcjonalny.

Armia USA testowała już tę technologię na czołgach M1 Abrams w Europie i na Bliskim Wschodzie. Media mówią o 261 zamówionych jednostkach. Nie wiadomo jednak kiedy i które amerykańskie pojazdy bojowe otrzymają to ulepszenie.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika dd

Ciekawe żę chroni w promieniu

Ciekawe żę chroni w promieniu 360 stopni.

A tak a propos 360 stopni, w powiertrzu wojsko ma samoloty i teraz różne bezzałogowce, na lądzie czołgi i inne ustrojstwa, woda to okręty i łodzie podwodne - a dlaczego nie wykorzystuje się tego co pod ziemią? Co jedynie miny.

Portret użytkownika ono mat opeja

Cyt.: "jest to technologia,

Cyt.: "jest to technologia, którą już wielokrotnie wypróbowano na polu bitwy między innymi w Strefie Gazy." - Na kim ja testowano? Cywilach? Konkwista?

Jesli jest to urzadzenie energetyczne to musi chlac duzo "prundu". Tesla sprzedaje nowe akumulatotorki? Nie, to ogniwa ze starych kalkulatorow. Shok

PS Ciekawe co tesli, w drodze na Marsa, laduje akumulator?

 

Portret użytkownika alojzy

Może nie do końca. No bo

Może nie do końca. No bo weźmy zasięg radaru jakies 330 metrów (pewnie większy). Załóżmy, że rakietka ma 4x szybkość dźwięku - to daje 0.25 sekundy na reakcję, a to dla czterech rdzeni z jakimś 2GHz każdy (czyli np. taki smartfon) - to kupa czasu, że i nawet jakiegoś gatlinga da się skierować we właściwą stronę i zacząć strzelać.

Strony

Skomentuj