Niemieccy naukowcy stworzyli prototyp urządzenia teleportującego przedmioty przez Internet

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Grupa inżynierów pod przewodnictwem Stephanie Mueller z Hasso Plattner Institut, zaprojektowała urządzenia, które są w stanie skanować i przesyłać dalej przez Internet fizyczne przedmioty. Potem w nowym miejscu obiekt zostaje odtworzony za pomocą drukarki 3D.

 

Nowa technologia w dużej mierze przypomina tą znaną z seriali Star Trek. Nawiązuje do tego nawet nazwa urządzeń Replikator, oraz nazwa projektu badawczego Scotty, od znanego z The Original Series zawołania kapitana Jamesa T. Kirka - Scotty beam me up.

 

Zarówno do wysłania jak i odebrania przekazu, konieczne jest posiadanie odpowiednio zmodyfikowanych drukarek 3D. Stworzenie modelu cyfrowego obiektu polega na cięciu przesyłanego obiektu warstwa po warstwie i fotografowania ich aby utworzyć obraz cyfrowy. Proces ten może trwać nawet 90 minut i więcej, zależnie od stopnia skomplikowania skanowanego w ten sposób przedmiotu. Minusem jest to, że aby taki skan wykonać obiekt jest zniszczony.

 

Jest to pierwsza wersja replikatora i z pewnością koncepcja skanowania obiektu musi zostać przemyślana od nowa, bo tam tkwi najwięcej ograniczeń, co do upowszechnienia tej metody dzielenia się przedmiotami. Jednak, gdy ma się już dane w komputerze można odtworzyć sobie dowolną liczbę takich przedmiotów z dosyć dużą ilością szczegółów.

Prace badawcze nad tą technologią nadal trwają i z pewnością w przyszłości należy się spodziewać znacznych udoskonaleń również pod względem czasu potrzebnego na przesłanie obiektu i jego odtworzenie.

 

Czas pokaże czy ta technologia się upowszechni i czy zostanie zaproponowana jako produkt na rynku. Kto wie, być może już wkrótce w każdym domu standardem będzie drukarka 3D z funkcją replikatora, która będzie na stałe połączona z Internetem, jako źródłem danych potrzebnych do wydrukowania praktycznie wszystkiego.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Tesla

Teleportacja to mit.

Teleportacja to mit.

Zmiana polozenia molekularnego wzgledem czasu i przestrzeni jest awykonalna gdyz dwie pentle czasowe nie sa w stanie nalozyc sie na siebie.

Teoria wyssana z palaca....

Portret użytkownika Ernest1

I znowu tylko

I znowu tylko aniołowie(kurierzy tudzież listonosze)mają patent na teleportacje kwantową(materializacje z energii i odwrotnie)Internet w tych warunkach musi mieć transfer danych wprost niewyobrażalny(ciekawe jaki jest abonament)

Portret użytkownika fibrol

W Realu,ktory jest naszym

W Realu,ktory jest naszym "domem" nie ma znaku "=", gdyz obowiazuje calkowita rozroznialnosc kazdego punktu przestrzeni.Znak rownosci dopuszczalny jest w matematyce tak dlugo,jak dlugo nie opisuje Realu. Zero "0", jak i nieskonczonosc na tej samej zasadzie, rowniez do Realu nie naleza.Sa to pojecia abstrakcyjne podobnie, jak kolo i okrag, jak prosta i rownolegle, jak figury prawidlowe i rownoboczne itd. itd. Mowiac jezakiem normalnym, nie ma w R dwoch rzeczy identycznych a wiec teleportacja w tym sensie nie moze istniec.

Portret użytkownika miJan

U mnie w pracy mamy taki

U mnie w pracy mamy taki "teleport". Kładzie się zadrukowaną kartkę w jednym miejscu a identyczna wychodzi w innym. Nazywa się to kserokopiarka i jest już znane od 1938 roku. Do "teleportowania" na dalsze odległości używano kiedyś faxu - tyle że był troszkę mało dokładny i nie 3D jak w opisywanym tutaj przypadku.

Strony

Skomentuj