Michio Kaku uważa, że inteligentne roboty są dla nas większym zagrożeniem niż obcy

Kategorie: 

Kadr z filmu: "Terminator"

Naukowcy aktywnie poszukują zaawansowanej cywilizacji pozaziemskiej, z którą moglibyśmy nawiązać kontakt. Badania kosmosu jak dotąd nie przyniosły dobrych rezultatów. Tymczasem coraz więcej znanych ludzi wskazuje, że pierwszą inteligentną formę życia, nie wliczając oczywiście człowieka, możemy odkryć właśnie na Ziemi.

 

Kilka dni temu na serwisie internetowym Reddit odbyła się tzw. sesja AMA (Ask Me Anything), na której można zadawać dowolne pytania. Wziął w niej udział znany fizyk-teoretyk Michio Kaku. Jeden z internautów zapytał co się stanie, gdy nawiążemy już kontakt z obcą cywilizacją. Zdaniem naukowca, ludzkość przechwyci sygnały radiowe i skontaktuje się z kosmitami jeszcze w tym wieku.

Michio Kaku powiedział, że konwersacja z obcymi może być poważnie utrudniona ze względu na dzielące nas kosmiczne odległości oraz fakt, że nie będziemy znali ich języka. Będziemy więc potrzebowali czasu na jego rozszyfrowanie. W tym czasie będziemy musieli również ustalić na jakim mogą być poziomie technologicznym i jakie sa ich intencje - czy są nastawieni pokojowo, czy też będą chcieli podbić naszą planetę. Naukowiec uważa jednak, że obcy raczej nie będą mieli złych zamiarów.

W innym komentarzu naukowiec zasugerował, że przyszłe inteligentne roboty mogą stanowić dla nas przypuszczalnie większe zagrożenie niż obce cywilizacje pozaziemskie. Kaku uważa, że roboty posiadają dziś inteligencję robaka, ale z biegiem lat zaczną dorównywać szczurom, psom i małpom a pod koniec obecnego wieku prawdopodobnie będą w stanie wyprzeć ludzi. Fizyk-teoretyk twierdzi, że inteligentne maszyny powinny mieć wbudowane czipy, dzięki którym uzyskamy nad nimi pełną kontrolę. Gdyby kiedykolwiek przyszły im do głowy jakieś "zabójcze myśli" to w każdej chwili będziemy mogli je po prostu wyłączyć. Innym rozwiązaniem, które zapewniłoby nam przetrwanie w obliczu robotyzacji naszego świata jest przekształcenie gatunku ludzkiego w cyborgi.

Naukowcy prześcigują się w swoich wizjach przyszłości. Część z nich wskazuje na niebezpieczeństwo wynikające z rozwoju robotyki i sztucznej inteligencji. Inni z niepokojem spoglądają w niebo i twierdzą, że Ziemia może zostać najechana przez kosmitów niczym w hollywoodzkich produkcjach filmowych. Tymczasem Stephen Hawking jako jeden z nielicznych naukowców miał odwagę publicznie powiedzieć, że ludzie sami sobie zagrażają w wystarczającym stopniu, aby doprowadzić do upadku cywilizacji.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (4 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika alojzy

Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja budowana jest praktycznie wyłącznie dla wojska, a przez to jej struktura i uczenie z założenia dostosowane są do zabijania, osaczania, zniewalania i podbijania. Te struktury sprzętowo-programistyczne przejdą później do cywila (jak większość wynalazków), ale już teraz są one skażone "wojskowym grzechem pierworodnym" który prędzej czy później obróci się przeciw ludziom.
Innymi słowy: przed ludzkością stanęła kolejna "piękna czysta szansa rozwoju i pokoju" którą ludzie (wojsko) ostentacyjnie i cynicznie zgwałcili chcąc zrobić z niej posłusznego zabójcę.
A kosmici jak nas olewali tak nas olewać będą dalej.

Skomentuj