Trwają prace nad jednoosobowym pojazdem kosmicznym, który zastąpi skafandry

Kategorie: 

Źródło: Genesis Engineering Solutions

Amerykańska firma z Maryland rozwija koncepcję zaawansowanej kapsuły dla astronautów, która mogłaby zastąpić dzisiejsze skafandry kosmiczne. Technologia oferuje szereg nowych możliwości i zapewnia lepszą ochronę.

 

Genesis Engineering Solutions pracuje nad specjalistycznym skafandrem. Twórcy nazywają go jednoosobowym pojazdem kosmicznym. Już na pierwszy rzut oka widać, że wynalazek wyraźnie różni się od stosowanych obecnie skafandrów kosmicznych i trochę przypomina... zmodyfikowany kosz na śmieci.

Pojazd posiada przede wszystkim lepszą ochronę przed mikrometeorytami i promieniowaniem kosmicznym. Jest to zamknięta kapsuła zawierająca trzy zrobotyzowane ramiona, którymi można wykonywać szereg różnych zadań.

W przeciwieństwie do używanych dziś skafandrów, które powstają na wymiar, ten niewielki pojazd kosmiczny będzie dostępny dla wszystkich - bez względu na wzrost i wagę astronauty. Najciekawsze jest jednak wyposażenie tej maszyny. Kapsuła będzie posiadała własne zapasy paliwa i tlenu, a nawet własny napęd. Dodatkowo w specjalnie wydzielonym schowku znajdą się różne narzędzia.

Firma Genesis Engineering Solutions przetestowała swój wynalazek w symulowanych warunkach mikrograwitacji. Jednoosobowy statek kosmiczny pozwoli astronautom swobodnie poruszać się w przestrzeni kosmicznej, np. po Księżyciu czy na powierzchni asteroidy. Konstrukcja powstaje z nadzieją, że NASA zechce go wykorzystać w przyszłych załogowych misjach kosmicznych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj