Temperatura w Arktyce wciąż wzrasta. Naukowcy są bezradni

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W grudniu 2017 roku odnotowano rekordowo wysokie temperatury na terenie Arktyki, z kolei wieści z początku 2018 roku dotyczą zarejestrowania najmniejszej w historii powierzchni lodu na tym obszarze. Naukowcy biją na alarm, ponieważ anomalie te nie są problemem wyłącznie samej Arktyki – ucierpi na tym cały świat.

 

Według klimatologa, Mike’a Manna, który udzielił wywiadu dla Think Progress, topnienie lodu w Arktyce to bezpośredni efekt ocieplania się oceanów. Jednak jak twierdzi naukowiec, sprawy nabrały przyspieszonego tempa także ze względu na zmianę w cyrkulacji wiatrów.

 

To co odczuwa świat poza Arktyką to przede wszystkim spowolnienie prądów oceanicznych i niestabilna pogoda, która wiąże się z wieloma anomaliami, takimi jak ekstremalne susze, pożary, powodzie, burze oraz temperatury niedostosowane do szerokości geograficznej oraz pory roku.

Obecnie doświadczamy na własnej skórze tego, co naukowcy przewidzieli lata temu – twierdzi klimatolog, John Abraham. Obecnie panuje pora roku, w której pokrywa lodowa w Arktyce powinna być najgrubsza, jednak jest zupełnie odwrotnie. Tak więc pewne jest już, że latem będzie jeszcze mniej lodu, co jeszcze bardziej przyspieszy globalne ocieplenie. Abraham twierdzi, że proces ten zabrnął tak daleko, że nie da się go już zatrzymać.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika lommo

W latach 60 - tych XX wieku

W latach 60 - tych XX wieku powstał plan postawienia tamy w Cieśninie Beringa oraz przepompowywania wód z Arktyki do Pacyfiku i odwrotnie. Celem pomysłu było ocieplenie terenów arktycznych i subarktycznych Azji (właściwie Rosji) i Kanady oraz Alaski. Program zarzucono ze względu nie tylko na koszty ale też ze względu na niemożliwość przewidzenia konsekwencji . No a teraz się to realizuje i bez tej tamy. W Rosji znacznie zwiększono areał upraw zbóż dzięki ociepleniu. Na terenach całkiem podbiegunowych nie da się uprawiać nic innego ze zbóż prócz owsa, ale np. ziemniaki dzięki długiemu letniemu nasłonecznieniu daje się zbierać 2 x sezonie letnim. W Kanadzie też z tego co można zobaczyć w programach tv też następuje znaczne topnienie lodu. Młody rdzenny Kanadyjczyk z dalekiej północy mówił w tym programie że wszyscy się śmiali jak ich babcia mówiła że ten lód stopnieje,a dzieje się to obecnie na ich oczach. Powoduje to szereg problemów z infrastrukturą drogową i mieszkalną, bo rozmrażanie coraz głębszych warstw wiecznej zmarzliny powoduje gigantyczne wyrwy w drogach, zapadanie się budynkóww gruncie. Ba bez tego gwałtownego rozmrażania to w rejonach arktycznych w lato po roztopach były zawsze nieprawdopodobne problemy z utrzymaniem infrastruktury, co zrozumiałe gdy roztopowe przybory wody na rzeczkach dochodziły do 8 m. Z tego względu błyskawicznemu zniszczeniu uległa rosyjska linia kolejowa budowana wzdłuż koła podbiegunowego. Na wiosnę znosiło mosty , całkowicie rozmywało nasypy. Tak że podsumowując są plusy i minusy takiego ocieplenia, plusy to zwiększenie zasięgu uprawa i hodowli, a minusy to praktyczna niemożliwość utrzymania infrastruktury kolejowo - drogowej na terenie coraz bardziej rozpływającej się zmarzliny.

Portret użytkownika MINOTAUR

Kochane dzieci.

Kochane dzieci.

A jak Hg nas dopadnie to juz bedzie koniec. Wybaczcie mi wszelkie grzechy i pozwolcie  przeniesc sie do quanum Terra Nova. Jestescie ze mna? Bez arabow, bez wojen, bez hierarchi i pieniedzy. Populacja 100 tys. Pozdr.

Portret użytkownika kolo21

Czymś też opsypują ulice, bo

Czymś też opsypują ulice, bo jezdnie są białe. Ostatnio jakimś chlorem czy cholera wie czym, sypali z solarek tak że tworzyły się tumany białego kurzy z tego. Wszystko było w tym usyfione, samochody, domy itp. Gryzło w gardło jak cholera, oddychać nie szło. Jak zrobiłem dym na ich stronie, to na tydzień dali spokój, i teraz ponownie zaczeli to coś rozsypywać. Okien nie można domyć bo się wżera w plastik. Niebo osrane od rana, słońce zamiast na żółto, to świeci na biało. Nawet pod wieczór nie zmienia barwy.

kolo21

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Drugą grupą rozwiązań (poza

Drugą grupą rozwiązań (poza chemicznym rozpuszczaniem) jest sypanie tzw. materiałów uszorstniających. Kruszywo łamane – drobny grys, najczęściej granitowy – chętnie stosowane w krajach skandynawskich ale także na południu Polski. Coraz większą popularnością cieszą się natomiast żużle wielkopiecowe o uziarnieniu do 4 mm i żużle kotłowe (paleniskowe) o uziarnieniu do 4 lub 8 mm. Dostępne w dużych ilościach przy każdej elektrociepłowni, zwłaszcza w zimowym sezonie grzewczym, stanowią świetny zamiennik dla naturalnych kruszyw.

PS

U mnie też jest taka biały ''proszek'' na poboczach, który z łatwością unosi się do góry.

Portret użytkownika Pio'76

Jest poważne podejrzenie, że

Jest poważne podejrzenie, że to białe na drogach to może być potworna, zbrodnicza substancja - sól drogowa, czyli chlorek sodu "NaCl" rozsypywana na drogach zimą pod pozorem walki ze śniegiem i lodem.

Słońce jest żółte tylko na dzieciecych obrazkach. Temperatura barwowa słońca to 6500 K jeśli masz jakiekolwiek pojęcie o czym piszę.

Portret użytkownika Pio'76

To nie teoria. To

To nie teoria. To przerażające fakty, których lemingi karmione od przedszkola pseudonauką przyrodniczą, a póżniej pseudofizyką, pseudochemią, pseudogeografią itd. nie potrafią swoimi ciasnymi umysłami dostrzec. A przecież cała prawda o świecie jest tutaj, na zmianynaziemi.pl i u Dawida Icke. No i na innemedium, ale to już dla wybitnych intelektualistów :-O

Portret użytkownika mrcn

Kolega zapewne jak widze po

Kolega zapewne jak widze po roczniku na fizyce nie spal aby?

refrakcja fo takie zjawisko co zmienia dlugosc fali docierajaca do obserwatora szczegolnie mocno w dolnych strefach atmosfery i gdy slonce/ksiezyc jest przy horyzoncie. 

ostatecznie ostatnim "krzykiem" slonca jest zielony promien. a ten to chyba jest zupelnie nie tam gdzie Twoja biel 6500k.

Strony

Skomentuj