Naukowcy podają nowe, niepokojące źródło zanieczyszczeń powietrza

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza, które każdego roku zabijają około 5,5 mln ludzi, jest nadal transport oraz elektrownie węglowe. Jednak w tych miejscach, gdzie poczyniono postępy w ograniczeniu źródeł niebezpiecznych zanieczyszczeń, zaczęto odkrywać nowe, równie niepokojące przyczyny.

Wiele powszechnie stosowanych chemikaliów uwalnia lotne związki organiczne (LZO), niektóre z nich jesteśmy wyczuć własnym nosem, a inne pozostają bezwonne. Naukowcy postanowili przyjrzeć się obecnej sytuacji LZO oraz ich wpływowi na zanieczyszczenie powietrza oraz zdrowie ludzi.

 

Brian McDonald z National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) odkrył, że pestycydy, tonery stosowane w drukarkach, farby, rozpuszczalniki oraz inne podobne produkty, odpowiadają w mieście Los Angeles za dwa razy więcej zanieczyszczeń powietrza, niż samochody.

„Transport staje się coraz czystszy, a to sprawia, że dostrzegamy inne źródła zanieczyszczeń powietrza” – twierdzi McDonald – „Dotychczas niepozorne materiały, których używamy w codziennym życiu, mogą mieć równie zgubny wpływ na nasze zdrowie”.

Badania dowodzą, że LZO mogą powodować bóle głowy, uszkadzać nasze narządy wewnętrzne (wątrobę oraz nerki), a także wchodzą w reakcję z tlenkami azotu, tworząc cząsteczki, które powodują choroby układu oddechowego, takie jak rak płuc.

Co więcej, niepokój budzi fakt, w jaki sposób obchodzimy się ze substancjami produkującymi LZO. Na przykład benzyna jest przechowywana w szczelnym zamknięciu i stosuje się filtry paliwa, a przeznaczeniem różnego rodzaju farb jest dosłowne odparowanie do powietrza, którym oddychamy.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Odważniak

Faktem jest, że nowoczesne

Faktem jest, że nowoczesne farby akrylowe, mimo, że mniej śmierdzą,  to smierdzą gorzej. Po akrylach mam większą astmę, niż po olejnych, a mój Tatuś malarz pokojowy zmarł na raka, po wielu godzinach wdychania farb.

Głosuj przeciw
-14
Portret użytkownika hansje

A "Scarlett' - jak zwykle

A "Scarlett' - jak zwykle pieprzy swoje głupoty...

NAJGORSZĄ TRUCIZNĄ są - NIE "elektrownie węglowe", lewacki trollu, ani żaden tam "transport", lecz GLYPHOSAT. Czy Szanowny Troll SŁYSZAŁ o czymś takim, na swoim szkoleniu ?... Pewnie NIE ?.. A słyszał o Tiomersalu w "szczepionkach" ?.. O nano-Aluminium ? O RETRO-wirusach ?. A o zbliżających się coraz szybciej konsekwenmcjach GMO ?.. TEŻ nie ?.. Czy też są to, według Szanownego Trolla - "TEORIE SPISKOWE" ? Smile ... Pozdrawiam.

Portret użytkownika Admin69

"przeznaczeniem różnego

"przeznaczeniem różnego rodzaju farb jest dosłowne odparowanie do powietrza, którym oddychamy"

Właśnie po to by nie przebywać w pomieszczeniach gdy schną ściany do farb dodaje się delikatnie drażniącą węch substancję.

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Nie tylko lakiery, jest np

Nie tylko lakiery, jest np mnóstwo lekarstw produkowanych na ''ropie'' które duszą człowieka przez zaburzenie równowagi azotowej. Do tego dochodzi konserwacja żywności też oparta na tej zasadzie. W papu i w lekarstwach to jest... np benzoesan sodu. Nowoczesne papu z drukarki też będzie musiało się składać w połowie z konserwant-u by nie gniło i się nie zepsuło bo to by była strata dla przedstawicieli narodu handlowego.

Skomentuj